Vlády v mnohých krajinách využívajú súčasnú pandémiu koronavírusu na zvýšenie sledovania aktivít svojich občanov na internete a boj proti disidentom vo virtuálnom priestore. Vyplýva to z najnovšej správy americkej neziskovej organizácie Freedom House, o ktorej informovala v stredu agentúra AFP.

Výsledkom je, že sa zhoršuje stav slobody prejavu na internete. „Pandémia posilňuje spoliehanie sa spoločnosti na digitálne technológie v čase, keď je internet čoraz menej slobodný," povedal šéf organizácie Michael Abramowitz. Dodal, že bez dostatočnej záruky ochrany súkromia a právneho štátu sa môžu technológie jednoduchšie využiť na potlačenie politických prejavov svojich občanov.

Snem strany Za ľudí, na ktorom si volili nového predsedu. Na fotke podporedseda parlamentu Juraj Šeliga.
Neprehliadnite

Aktuálny núdzový stav neobmedzuje ľudské práva a slobody, tvrdí Šeliga

Podľa organizácie Freedom House len 20 percent z odhadovaného počtu 3,8 miliardy ľudí, ktorí používajú internet, majú k nemu prístup bez obmedzení. Prístup ďalších 32 percent je „čiastočne obmedzený" a 35 percent ľudí žije v krajinách bez „slobodného internetu". Zvyšok pripadá na občanov tých krajín, ktoré neboli v správe zahrnuté. Čína v rebríčku 65 vybraných krajín skončila už šiestykrát po sebe na poslednom mieste. Podľa autorov správy čínska vláda využíva technológie okrem kontroly pandemickej situácie aj na zamedzenie šírenia informácií z nezávislých zdrojov, ktoré spochybňujú oficiálnu líniu vládnucej komunistickej strany.

Krajiny, ktoré si v rebríčku za posledný rok najviac pohoršili, sú Mjanmarsko a Kirgizsko nasledované Indiou, Ekvádorom a Nigériou. Naopak, sloboda internetu sa najviac zlepšila na Ukrajine a v afrických štátoch Sudán a Zimbabwe. Členské štáty EÚ sa v rebríčku umiestnili na popredných miestach, rovnako ako Spojené štáty, ktoré sa nachádzajú na siedmom mieste. Autori správy však upozorňujú, že počas vlády súčasného prezidenta Donalda Trumpa USA zaznamenali pokles v hodnotení internetovej slobody. Štáty sú hodnotené na základe 21 kritérií týkajúcich sa prekážok prístupu k internetu, obmedzení obsahu a porušovania práv používateľov.