Po konzultáciách s bezpečnostnými zložkami štátu a na základe odporúčaní vlády Českej republiky zablokovalo združenie poskytovateľov internetových služieb CZ.NIC osem dezinformačných webov, ktoré „ohrozujú národnú bezpečnosť". Združenie o tom informovalo prostredníctvom tlačovej správy.

Dezinformačná kampaň

„Agresia Ruskej federácie voči Ukrajine je dlhodobo sprevádzaná dezinformačnou kampaňou v celom rade internetových médií, ktoré využívajú českú národnú doménu. Keďže sa tieto informácie cielene nezakladajú na pravde a preukázateľne podnecujú k šíreniu vykonštruovaných fám, oznámení a nestability v spoločnosti, rozhodli sme sa po konzultáciách s najvyššími predstaviteľmi štátu tieto výrazné dezinformačné internetové médiá zablokovať," uviedol výkonný riaditeľ združenia CZ.NIC Ondřej Filip.

Odstrihli konšpiračné weby

Podľa českých médií sú zablokované konšpiračné weby Aeronet.cz, Protiproud.cz, Ceskobezcenzury.cz, Voxpopuliblog.cz, Prvnizpravy.cz, Czechfreepress.cz, Exanpro.cz a Skrytapravda.cz.

Tento krok je reakciou na vojenský útok armády Ruskej federácie proti Ukrajine a dezinformačnú kampaň, ktorá inváziu sprevádza, spresnil správca českej internetovej domény.

Ďalšie dôležité správy

Hacker
Neprehliadnite

Česko sa stalo terčom kybernetického útoku. Nedostupné boli štátne weby i aplikácie