Koronavírus, výsledky volieb, Kobe Bryant. To je trojica najčastejšie hľadaných výrazov na Google za rok 2020. Spoločnosť zostavila rebríček tém, pojmov aj osobností, o ktoré bol prostredníctvom internetového vyhľadávača celosvetovo najväčší záujem.

Odchádzajúci rok sa pre pandémiu vyznačoval obrovskou neistotou; ľudia tak hľadali predovšetkým informácie, no tiež rady, odporúčania a odpovede súvisiace s touto témou. Rebríček vyhľadávania za rok 2020 cez Google poskytuje prehľad obáv, úzkosti, no aj rozptýlenia v mimoriadnych časoch.

Vplyv pandémie Covidu-19 sa ukázal v takmer každom aspekte života. Často vyhľadávaným nástrojom sa stala aplikácia Zoom (a zároveň aj veľmi výnosným biznisom), pomocou ktorej komunikovali medzi sebou pracovníci firiem v rámci práce z domu aj priatelia a rodinní príslušníci počas lockdownov.

Top Google vyhľadávanie
Zdroj: Google
Top Google vyhľadávanie

Ako chovať psa či piecť chlieb

Učebňa Google bola jedným z obľúbených online nástrojov, ktoré sprostredkovali vzdelávanie miliónom detí postihnutých zatvorením školy. Historické maximum dosiahlo hľadanie výrazu „ako chovať psa“ , pretože sociálny dištanc vyvolal túžbu po spoločnosti domáceho maznáčika.

Medzi najpopulárnejšími vyhľadávanými receptami dominovalo pečenie chleba, pretože mnohí ľudia uväznení v interiéri počas obmedzení pohybu sa stali nadšenými amatérskymi pekármi.

 No rovnako tak ľudia „googlili“ možné formy pomoci zo strany štátu pre malé a stredné podnikanie v čase lockdownu či rôznych vládnych obmedzení. V porovnaní s predošlým rokom sa tieto vyhľadávania zdvojnásobili.

Top Google vyhľadávania
Zdroj: Google
Top Google vyhľadávania

Nešťastné úmrtia

Fanúšikovia v roku 2020 húfne reagovali na úmrtie basketbalového hráča NBA Kobeho Bryanta, ktorý zomrel 26. januára po páde helikoptéry. No tiež na smrť Georgea Floyda – stala sa zakrátko symbolom boja proti novodobému rasizmu v USA.

Top Google vyhľadávania
Zdroj: Google
Top Google vyhľadávania

G. Floyd zomrel 25. mája v Minneapolise pri zásahu policajtov, keď ležal spútaný na zemi. Zasahujúci policajt mu vyše osem minút kľačal na krku, hoci sa Afroameričan opakovane sťažoval, že nemôže dýchať.

Voľby boli samozrejmosťou

Vyhľadávaniam koncom roka každopádne kraľovali voľby v USA, keď kandidát Demokratickej strany Joe Biden porazil úradujúceho prezidenta Donalda Trumpa. Množstvo ľudí na Googli však hľadalo aj mená ako Tom Hanks a Amitabh Bachchan, teda celebrít Hollywoodu a indického „Bollywoodu“ ktoré sa medzi prvým nakazili koronavírusom.

Top Google vyhľadávania
Zdroj: Google
Top Google vyhľadávania

Google zaregistroval aj určitú časovú dezorientáciu používateľov. V apríli zaznamenali rekordný nárast počtu ľudí, ktorí sa pýtali „Aký je deň?“. Našťastie im vyhľadávač na jedno kliknutie odpovedal...