CIA je najvýraznejšia a najznámejšia americká civilná a vojenská rozviedka, ktorá zbiera, koordinuje a analyzuje spravodajské informácie zo zahraničia. Prostredníctvom sociálnych sietí by vraj chcela priamo komunikovať s verejnosťou a byť tak s ňou v lepšom kontakte. Ako poznamenala agentúra Reuters, už jej prvý tweet naznačil, že sa od nej nedajú očakávať nejaké zásadné odhalenia. „Nemôžeme potvrdiť ani poprieť, že toto je náš prvý tweet,“ uviedla CIA na Twitteri. Napriek tomu si však získala okamžite veľké množstvo užívateľov, ktorí sa rozhodli stránku sledovať. Hneď v prvý večer ich bolo vyše 110-tisíc. Na Facebooku označilo do sobotňajšieho rána takmer 214-tisíc užívateľov, že sa im stránka CIA páči.
„Tým, že budeme fungovať aj na týchto platformách (Facebook a Twitter), bude CIA môcť byť v priamom kontakte s verejnosťou a poskytovať jej informácie o misiách CIA, jej histórii a ďalšom vývoji,“ uviedol šéf CIA John Brennan.
Kritici Obamovej administratíve vyčítajú, že robí okolo činnosti spravodajských služieb oveľa viac tajností, ako to bývalo v minulosti. Došlo napríklad k prerušeniu kedysi bežných kontaktov medzi reportérmi a pracovníkmi spravodajských služieb. Podľa jednej z posledných smerníc nesmú zamestnanci s novinármi hovoriť bez povolenia, a to ani v prípade, že ide o informácie, ktoré nie sú tajné, uviedla agentúra Reuters.