Čo nájdete na Changenet.sk?
- Výzvy a petície. Napríklad proti Ďurkovskému a za záchranu PKO
- Korene slovenského internetového aktivizmu
- Web ktorý si pamätá na časy, kedy bol web exotika
Čítanie pre aktivistov, neziskovky, ale aj všetkých tých, ktorí sa chceli v posledných rokoch na internete napríklad podpísať pod občiansku výzvu alebo kampaň. Zároveň jeden z najstarších internetových projektov na Slovensku, siahajúci ešte do čias, kedy bolo slovo "on-line" viac exotikou ako módou. Aktivistický server ChangeNet.sk sa stále snaží o zmenu všade tam, kde sa vládze realizovať.
Po takmer dvoch dekádach viac či menej úspešného robenia spoločenskej osvety prostredníctvom technológií by mal mať ChangeNet dnes - v rozpuku internetu - pre svoje pôsobenie optimálne podmienky. Na webe je prakticky každý, spoločenské a komunálne témy ľudí stále pália a ChangeNet by bol dobrým miestom, kde sa celé dianie koncentruje. Paradoxne, nie je to tak. "Bolo už lepšie," povedal pre Fwd.sk zakladateľ ChangeNetu Norbert Brázda.
Zdroj: ChangeNet.sk
Dôvod zabaliť to ale dočasne zložitejšia situácia pre občiansky server podľa Brázdu neznamená. Prečo by aj. Keď nič iné, stále je minimálne z čoho čerpať. Ak by sa na slovenskom internete súťažilo o najkošatejšiu históriu obsahového webu, ChangeNet by bol medzi finalistami. Server, ktorý vznikol v hlavách Brázdu a ďalších ekologicky zmýšľajúcich aktivistov, si pamätá ešte na pomery zo začiatku 90. rokov. "Vznikal v čase, kedy internet, tak ako poznámke dnes prakticky neexistoval," spomína Brázda. "A to, čo existovalo, bolo pre bežných ľudí nedostupné z užívateľského aj finančného hľadiska," dodáva.
Podľa toho ChangeNet vyzeral aj sa správal. Jeho prvá inkarnácia fungovala pod názvom Slovenská enviromentálna počítačová sieť a začala budovať adresár neziskoviek a spriatelených organizácií. Neskôr sa ChangeNet, už zmodernizovaný, podujal pomáhať organizáciám objaviť vymoženosti internetu: zapájal im napríklad prvé modemy a učil ich, čo je to web. Dnes ChangeNet píše, zverejňuje tlačové správy neziskoviek a zastrešuje podpisové kampane.
Záujem o jeho témy a aktivity na webe pretrváva, no aj sám Brázda uznáva, že server v súčasnosti funguje "skôr v udržiavacom móde". Na adresu ChangeNet.sk síce každý mesiac zavíta stabilné jadro pozostávajúce z niekoľkých desiatok tisíc používateľov, no v súvislosti s občianskymi témami webový priekopník slovenského aktivizmu nerezonuje až tak, ako by mohol. Možno preto, že Brázdovi ako hlave projektu sa pozmenili priority a na prvé miesto sa dostala rodina. A možno aj preto, že sa zmenili celkové pomery. "Zdá sa mi, že občianske témy dnes dostávajú väčší priestor v médiách než v minulosti, fungujú blogy a sociálne siete. Zmenili sa aj neziskové organizácie, sú profesionálnejšie, lepšie komunikujú s verejnosťou. Občas mám pocit, že si môžeme povedať "mission accomplished"," uvažuje Brázda.
Napriek tomu sa dlhoročný aktivista vizií zahrňujúcich ChangeNet nevzdáva. Do budúcnosti stále plánuje, ako z malého webu postaviť niečo, čo by vedelo prežiť vďaka komunite ľudí a aktuálnym témam. "Bol by som rád, keby sa ChangeNet rozvinul na skutočne otvorený, nezávislý, komunitou vytváraný a podporovaný občiansky denník," hovorí Brázda. Aký to má háčik? Všetky plány, vrátane tých práve spomenutých, ležia momentálne kvôli iným záväzkom hlboko v zásuvke Brázdovho stola. Dnes možno ChangeNet brzdí, no ak sa mu podarí, niekedy sa znova rozbehne.