Úrady v Bielorusku pozastavili v utorok na tri mesiace činnosť nezávislého spravodajského portálu Tut.by. Tento krok odsúdila opozícia voči spochybňovanému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi, uviedla tlačová agentúra AFP.
Internetový portál Tut.by prináša informácie o rozsiahlych protestoch proti Lukašenkovi, ktoré vypukli po jeho spornom víťazstve nad opozičnou kandidátkou Sviatlanou Cichanovskou v nedávnych prezidentských voľbách. Táto opozičná predstaviteľka tiež kritizovala pozastavenie fungovania portálu a označila to za útok na „právo na pravdu“.
Objektív: Koľko stojí Bielorusko? Lukašenkovi stačí 1,5 miliardy dolárov z Moskvy
Ministerstvo informácií vo vyhlásení napísalo, že portál bude „dočasne zatvorený“ od 1. októbra do 30. decembra.
Ministerstvo v minulosti viedlo právny spor, aby dosiahlo zatvorenie tejto webovej stránky, a ako dôvod uvádzalo prinášanie „informácií, ktorých šírenie je zakázané“, čo takto charakterizovali vládne orgány. Presnejšie podrobnosti však v utorok ministerstvo nezverejnilo.
Мининформ приостанавливает статус СМИ для https://t.co/SAPdczGoiG на три месяца с 1 октября.https://t.co/M2NVpSM0gV pic.twitter.com/zlCDOgDw6K
— TUT.BY (@tutby) September 29, 2020
Bieloruskom otriasajú veľké protesty proti vláde autoritárskeho prezidenta Lukašenka, oficiálneho víťaza prezidentských volieb z 9. augusta. Opozícia vyhlasuje, že výsledok bol zmanipulovaný. Napriek mohutnej prítomnosti polície v uliciach sa desaťtisíce Bielorusov každý týždeň schádzajú na protestoch a žiadajú odstúpenie Lukašenka. Poprední opoziční predstavitelia a novinári boli medzičasom uväznení alebo donútení odísť do exilu.
Bielorusko už roky nie je nezávislé. Poslednú diktatúru Európy poháňa ruské palivo
Tut.by začal fungovať v roku 2000 a je to hlavná nezávislá mediálna organizácia v Bielorusku. Za svoje informovanie o demonštráciách a za zverejňovanie videí zachytávajúcich tvrdé zásahy režimu sa opakovane dostáva pod tlak štátu. Tieto videá sa rýchlo šíria a sú populárne.
Portál Tut.by vydal vyhlásenie potvrdzujúce, že „od 1. októbra stratí mediálny štatút“ a s tým aj právo šíriť informácie z „konfliktných alebo rizikových zón, z veľkých demonštrácií a sociálne dôležitých podujatí“.
Vo vyhlásení portál, ktorý získal oficiálny štatút vlani, dodal, že bude pokračovať v prevádzke zvyčajným spôsobom ako webová stránka.
V Bielorusku pracuje ilegálne niekoľko médií blízkych opozícii, keďže im neudelili akreditáciu. Tú zrušili po začatí protestov aj niekoľkým dopisovateľom zo západných médií.
Cichanovská, v súčasnosti žijúca v exile v Litve, uviedla, že tento krok je pokusom režimu „predĺžiť si existenciu“.
„Tento režim dnes ukázal, ako berie Bielorusom ich právo na pravdu“, citovalo ju jej tlačové oddelenie.