Úrady v Bielorusku pozastavili v utorok na tri mesiace činnosť nezávislého spravodajského portálu Tut.by. Tento krok odsúdila opozícia voči spochybňovanému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi, uviedla tlačová agentúra AFP.

Internetový portál Tut.by prináša informácie o rozsiahlych protestoch proti Lukašenkovi, ktoré vypukli po jeho spornom víťazstve nad opozičnou kandidátkou Sviatlanou Cichanovskou v nedávnych prezidentských voľbách. Táto opozičná predstaviteľka tiež kritizovala pozastavenie fungovania portálu a označila to za útok na „právo na pravdu“.

WA 32 Soči - Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko (vľavo) a ruský prezident Vladimir Putin počas stretnutia v ruskom čiernomorskom  letovisku Soči v pondelok 14. septembra 2020. FOTO TASR/AP 

In this photo taken from video and released by Russian Presidential Press Service, Russian President Vladimir Putin, right, and Belarusian President Alexander Lukashenko talk during their meeting in the Bocharov Ruchei residence in the Black Sea resort of Sochi, Russia, Monday, Sept. 14, 2020. Belarus'
Neprehliadnite

Objektív: Koľko stojí Bielorusko? Lukašenkovi stačí 1,5 miliardy dolárov z Moskvy

Ministerstvo informácií vo vyhlásení napísalo, že portál bude „dočasne zatvorený“ od 1. októbra do 30. decembra.

Ministerstvo v minulosti viedlo právny spor, aby dosiahlo zatvorenie tejto webovej stránky, a ako dôvod uvádzalo prinášanie „informácií, ktorých šírenie je zakázané“, čo takto charakterizovali vládne orgány. Presnejšie podrobnosti však v utorok ministerstvo nezverejnilo.

Bieloruskom otriasajú veľké protesty proti vláde autoritárskeho prezidenta Lukašenka, oficiálneho víťaza prezidentských volieb z 9. augusta. Opozícia vyhlasuje, že výsledok bol zmanipulovaný. Napriek mohutnej prítomnosti polície v uliciach sa desaťtisíce Bielorusov každý týždeň schádzajú na protestoch a žiadajú odstúpenie Lukašenka. Poprední opoziční predstavitelia a novinári boli medzičasom uväznení alebo donútení odísť do exilu.

WA 15 Minsk - Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko rečni pred svojimi podporovateľmi na Námestí nezávislosti v Minsku v nedeľu 16. augusta 2020. Približne 200.000 bieloruských podporovateľov opozície sa v nedeľu zišlo v centre hlavného mesta Minsk a spoločne podnikli
Neprehliadnite

Bielorusko už roky nie je nezávislé. Poslednú diktatúru Európy poháňa ruské palivo

Tut.by začal fungovať v roku 2000 a je to hlavná nezávislá mediálna organizácia v Bielorusku. Za svoje informovanie o demonštráciách a za zverejňovanie videí zachytávajúcich tvrdé zásahy režimu sa opakovane dostáva pod tlak štátu. Tieto videá sa rýchlo šíria a sú populárne.

Portál Tut.by vydal vyhlásenie potvrdzujúce, že „od 1. októbra stratí mediálny štatút“ a s tým aj právo šíriť informácie z „konfliktných alebo rizikových zón, z veľkých demonštrácií a sociálne dôležitých podujatí“.

Vo vyhlásení portál, ktorý získal oficiálny štatút vlani, dodal, že bude pokračovať v prevádzke zvyčajným spôsobom ako webová stránka.

V Bielorusku pracuje ilegálne niekoľko médií blízkych opozícii, keďže im neudelili akreditáciu. Tú zrušili po začatí protestov aj niekoľkým dopisovateľom zo západných médií.

Cichanovská, v súčasnosti žijúca v exile v Litve, uviedla, že tento krok je pokusom režimu „predĺžiť si existenciu“.

Tento režim dnes ukázal, ako berie Bielorusom ich právo na pravdu“, citovalo ju jej tlačové oddelenie.