Austrálsky mediálny gigant Nine Entertainment podpísal niekoľkoročnú zmluvu o poskytovaní obsahu so spoločnosťami Google a Facebook. Firma, ktorá v krajine vlastní niekoľko novín a televízny kanál, to uviedla vo svojom utorkovom oznámení. Zmluvu uzavrela podľa nového austrálskeho mediálneho zákona, ktorý v krajine začal platiť začiatkom roka. Dohodu s veľkými technologickými spoločnosťami z USA tak teraz majú uzatvorenú všetky tri najväčšie austrálske mediálne domy.

Finančné podmienky dohody spoločnosť Nine rovnako ako jej konkurenti neoznámila. Na základe zmluvy bude po dobu piatich rokov poskytovať články a klipy platforme pre licencovanie správ Google News Showcase. Podobne služby Facebooku budú k dispozícii tri roky.

Bangkok.,Thailand.,January,24,,2016:a,Woman,Is,Typing,On,Google
Neprehliadnite

Nemecký protimonopolný úrad začal vyšetrovať Google

,,Tieto dohody prispejú k podpore žurnalistiky svetovej úrovne, vďaka ktorej sa nášmu podnikaniu darí," uviedol v e-maile zamestnancom šéf spoločnosti Nine Entertainment Mike Sneesby. Firma vlastní hospodársky denník Australian Financial Review, denník The Sydney Morning Herald a voľne šírený televízny kanál Nine.

Austrálsky parlament vo februári schválil zákon, ktorý má prinútiť digitálne platformy, ako je Facebook alebo Google, aby platili mediálnym podnikom za využívanie ich spravodajského obsahu. Facebook sa rovnako ako Google proti zákonu dlho ostro staval. Od tej doby ale už podobné zmluvy podpísali veľké austrálske mediálne firmy Seven West Media a konglomerát News Corp amerického miliardára Ruperta Murdocha. Podpísali ju aj desiatky menších regionálnych a špecializovaných médií a dohodu s Facebookom a Googlom chystá aj národná vysielacia spoločnosť Australian Broadcasting Corporation, uviedla agentúra Reuters.