Americké seriály na webe bezplatne už čoskoro

 

Spoločnosti NBC Universal a News Corp. spustili dnes ráno neverejnú betaverziu spoločného niekoľko mesiacov pripravovaného video servera Hulu.com. Podľa informácií, ktoré priniesol blog TechCrunch, nechce Hulu napriek pôvodným predpokladom priamo konkurovať Youtube. Používateľom totiž neumožňuje pridávať vlastné videá.

Na Hulu sa bude dať streamovať prémiový televízny a filmový obsah. Seriály či relácie budú na web pribúdať o polnoci po televíznej premiére a päť týždňov sa budú dať bezplatne prehrávať. Po uplynutí tohto času budú z archívu odstránené a na stiahnutie ostanú k dispozícii aj naďalej na iTunes, Amazone alebo vlastných službách jednotlivých televízií.

 

Americké seriály na webe bezplatne už čoskoro

Štart nového servera sprevádzal pretek o dodržanie októbrového termínu, ktorý si prevádzkovateľ webu sám stanovil koncom augusta. Podľa TechCrunch plánovalo Hulu odštartovať už minulý pondelok, to sa však nepodarilo. Hoci blog neuvádza dôvody, ktoré zmarili skorší launch služby, argumentuje, že práve oneskorené spustenie je dôvodom, prečo väčšina záujemcov ešte stále nedostala svoje pozvánky. Prístup na Hulu totiž zatiaľ získala len časť z tých používateľov, ktorí si o pozvánky zažiadali koncom leta po jeho oficiálnom ohlásení.

 

Prvé videá z Hulu sú však v Spojených štátoch dostupné už aj pre nezaregistrovaných surferov. Na portáli AOL, ktorý je jedným z partnerských webov Hulu, sa objavili napríklad seriály Heroes alebo The Office. AOL a ďalší partneri MySpace, Yahoo!, MSN a Comcast budú postupne prinášať exkluzívny materiál prevzatý z Hulu. Oproti materskej službe však bude takýto kontent používateľsky ochudobnený - partnerské portály budú totiž videá zobrazovať vo vlastných prehrávačoch, ktoré podľa TechCrunch nedávajú k dispozícii tak bohatú funkcionalitu, ako samotné Hulu.

 

Server by mal prinášať programy spoločností NBC, Fox a ďalších pätnástich káblových televízií, filmy štúdií Universal, Fox, Metro-Goldwyn-Mayer a Sony a videoklipy od malých nezávislých poskytovateľov. Obsah Hulu budú môcť používatelia embedovať na ďalšie weby po častiach alebo v celku, web tým chce podporiť virálne šírenie.