Americká spoločnosť Alphabet, ktorá je majiteľom internetovej firmy Google, ukončuje projekt Loon, ktorý mal v pláne poskytovať internet v nedostupných oblastiach za pomoci špeciálnych balónov. Alphabet rozhodnutie odôvodnila tým, že cesta projektu ku komerčnej životaschopnosti sa ukázala byť dlhšia a riskantnejšia, než sa očakávalo.

Loon vznikol v roku 2011. V roku 2019 mal 200 zamestnancov. V Alphabet dúfali, že balóny s dĺžkou tenisového ihriska, ktoré vynesú do stratosféry sieťové zariadenie so solárnym článkom, budú lacnejšou alternatívou a bude ich možné použiť aj tam, kde by budovanie  veží bolo ťažké. Pilotný projekt začal Loon až v roku 2020 v Keni, roky za pôvodným plánom. Technológia sa skôr osvedčila pri krátkych projektoch v Peru a Portoriku, kde veže pre prenos signálu poškodili prírodné katastrofy.

WA 7 archív New York - Na archívnej snímke z 25. júla 2017 je nápis Alphabet na newyorskej burze. Alphabet, materská spoločnosť internetového vyhľadávača Google, plánuje v najbližších troch rokoch zaplatiť vydavateľom na celom svete 1 miliardu USD (854,12 milióna eur) za ich obsah. Oznámil to vo štvrtok 1. októbra 2020 jej generálny riaditeľ Sundar Pichai. Vydavatelia správ na čele s európskymi mediálnymi skupinami dlho bojovali s najpopulárnejším internetovým vyhľadávačom na svete o kompenzácie
Neprehliadnite

Alphabet a francúzski vydavatelia uzavreli dohodu o autorských právach

Alphabet už skôr ukončil iné projekty oddelené od Googlu, ako prácu na lietajúcich drakoch, ktorí mali vyrábať elektrinu. Loon ponúkol zdieľanie svojej technológie vládam a neziskovým organizáciám a operátorom, ktoré riešia pripojenie v odľahlých oblastiach. Po firme zostanú vyspelé héliové balóny, ktoré vydržia na oblohe stovky dní, a komunikačné zariadenia na prenos signálu. Ako problém sa však ukázalo, že operátori potrebujú niekoľko balónov naraz, a každý z nich stojí desiatky tisíc dolárov a má životnosť zhruba päť mesiacov, napísala agentúra Reuters.