Znamenalo by to nový rekord v akciových emisiách firiem, ktoré vstupujú na verejný trh. Podľa agentúry AP to vyplýva z dokumentov, ktoré v piatok Alibaba odovzdala Komisii pre cenné papiere a burzy (SEC). Podľa zdrojov agentúry Reuters vstúpi Alibaba na burzu na budúci týždeň.

Alibaba podľa dokumentov očakáva, že emisná cena za americkú depozitnú potvrdenku (ADS), čo je jeden z druhov poukážok na akcie firiem obchodovaných i v zahraničí, by sa mala pohybovať medzi 60 a 66 dolármi (46,3 a 50,96 eura). Firma dúfa, že celkovo predá až 368 miliónov akcií.

Pri maximálnej cene by trhová hodnota firmy dosiahla zhruba 163 miliárd dolárov (takmer 126 miliárd eur). To by bolo viac, ako má dnes väčšina západných technologických spoločností.

Doterajší rekord medzi primárnymi emisiami technologických firiem drží dominantná svetová sociálna sieť Facebook, ktorá v roku 2012 získala 16 miliárd dolárov (12,35 miliardy eur). Doteraz najväčšou svetovou primárnou emisiou je predaj akcií čínskej finančnej spoločnosti Agricultural Bank of China z roku 2010 za 22,1 miliardy dolárov (17 miliárd eur).

Firma, v ktorej vlastní takmer štvrtinový podiel americká internetová spoločnosť Yahoo, ohlásila zámer vstúpiť na newyorskú burzu koncom júna. Alibaba dala NYSE prednosť pred trhom Nasdaq, kde sa obvykle obchodujú technologické tituly. Nasdaq si pošramotil povesť pri predvlaňajšej primárnej emisii Facebooku, ktorú poznamenali technické problémy. Vlani dala newyorskej burze prednosť pred Nasdaqom aj firma Twitter.

Alibaba v auguste oznámila, že v prvom finančnom štvrťroku do konca júna svoj čistý zisk takmer strojnásobila na dve miliardy dolárov (1,54 miliardy eur). Výnosy jej vzrástli o 46 percent na 2,5 miliardy dolárov (1,93 miliardy eur). Firma, ktorú pred 15 rokmi založil Jack Ma vo svojom byte, sa na celkovom internetovom predaji v Číne podieľa zhruba 80 percentami.