Narastajúcim vplyvom internetu sa významne rieši overovanie informácii, ich pravdivosť, spôsob interpretácie. Hoaxy nie sú len témou konšpiračných webov, bohužiaľ, niekedy ich môžu priniesť aj ekonomické weby, od ktorých by sme to vôbec nečakali.
Denník E priniesol nekompletnú, kontextovo skreslenú, bohužiaľ vo výsledku, hoax správu

Problém krátkej správy a článku Denníka E
Správa a následne článok vychádza z relevantného zdroja (spoločnosť Kantar) a pravdivých dát monitoringu odvysielanej televíznej reklamy (AdexSpotXL, Kantar Slovakia 2021).
Problémom je interpretácia, nadpis krátkej správy a celkové posolstvo samotného článku. To hovorí, že slovenské televízie inkasovali v minulom roku (2021) spolu 2,85 miliardy eur. Ak by to tak bolo, tak by reklamné príjmy slovenských televízií boli na úrovni pätiny príjmov celého štátneho rozpočtu SR.
Ak nemá čitateľ trpezlivosť si prečítať článok do konca, tak odignoruje v poslednej vete poznámku: „Výdavky sú uvádzané v cenníkových cenách bez započítania zliav a barterov“. Zároveň článok ani zmienkou nenaznačuje podstatný vzťah medzi kategóriou monitorovaných reklamných výdavkov v cenníkových cenách a reálnym reklamnými výdavkami, t.j. reálnymi fakturovanými tržbami slovenských televízií. A to napriek tomu, že rozdiel medi týmito dvoma údajmi je zásadný. Totižto, reálne ročné tržby televízií tvoria približne šesť percent zo sumy, na ktorom stavia gigantický „message“ správy denníka E..
Dôvody a motivácia môžu byť rôzne, dokonca žiadne
Špekulovať nad motiváciou autora alebo editora, prípadne zdroja je zbytočné. Hlavne preto, že príčina zverejnenia takého výstupu mohla byť pokojne prozaickejšia. Nekompetentnosť , alebo neprofesionalita, alebo ich kombinácia. Ak by predsa len existovala motivácia, napríklad taká, že sa niekto pokúšal poukázať na veľkosť televízneho trhu a jeho rast, tak sa stal presný opak.
Dáta, pojmy, a cieľová skupina čitateľov
Je zrejmé, že vysvetľovať mediálne pojmy a dáta nie je možné jedným krátkym článkom. Pri krátkych flashových správach však čitatelia ekonomického servera očakávajú rámcové, ale presné informácie, na ktorých môžu ďalej stavať. Preto je namieste sa zamyslieť, čo si odnášajú a myslia po prečítaní takejto správy ľudia, ktorých sa marketingové náklady priamo týkajú. Napríklad majitelia, generálni riaditelia, marketingoví riaditelia a ostatní z mediálnej branže (médií a agentúr), ale aj nezainteresovaní čitatelia, častokrát aj investori, ktorí vďaka ekonomickým informáciám, získavajú väčší prehlaď. Odpoveď nechávame na nich.
V každom prípade im všetkým odporúčame kontaktovať ktorúkoľvek z mediálnych agentúr na slovenskom trhu https://www.mediaguru.cz/clanky/2021/08/nejvetsi-slovenske-medialni-agentury-klesly-o-sest-procent , ak majú potrebu komplikovanejšie dáta skonzultovať, rovnako, ako to robia pravidelne všetky relevantné mediálne a ekonomické média.
Stačilo to spraviť inak, kompletne a presne
Recenziu vydáva mediálny server https://medialne.trend.sk/, preto je jeho úlohou ukázať, čo by mal článok obsahovať, ak sa už niekto odhodlá tieto informácie spracovať.
Medziročný nárast reklamných výdavkov slovenských televízii, podľa monitoringu výdavkov spoločnosti Kantar, založenom na brutto cenníkových cenách, predstavoval v roku 2021 14 percent.
Medziročný nárast skutočných reklamných tržieb televízií v roku 2021, podľa expertných odhadov najväčších mediálnych agentúr, sa pohybuje medzi 6 až 8 percentami, tým zároveň definuje veľkosť tejto časti reklamného trhu na hodnotu okolo 170 miliónov eur.
Podľa kvalifikovaného odhadu najväčšej slovenskej mediálnej agentúry Unimedie, dosiahli reálne čisté reklamné príjmy slovenských televízií v roku 2021 hodnotu 172,4 miliónov eur, čo predstavovalo medziročný nárast 7,8 percenta. Mediálna agentúra Media and Digital Services (aktuálna štvorka na trhu mediálnych agentúr) odhaduje výšku reálnych čistých reklamných výdavkov smerujúcich do televízií vo výške 169,3 milónov eur a rast 6 percent.
Obidva odhady mediálnych agentúr vykazujú veľmi podobné skutočné čisté reklamné výdavky (čisté reklamné tržby slovenských televízií). Zhodujú sa aj v ich pomere vo vzťahu k údajom z monitoringu brutto reklamných výdavkov. Týmto spôsobom zároveň definujú výšku priemerných zliav z cenníka po odpočítaní barterov.