No v uplynulých rokoch sa boj proti pirátom vo viacerých krajinách ako Francúzsko, Nemecko či susedné Rakúsko slušne rozbehol. Filmové štúdiá si spoločne najali právnické kancelárie a začali sťahovačom multimédií zasielať nepríjemné listy, v ktorých žiadajú odškodné v stovkách eur. Vo výzvach nájdu ľudia svoju IP adresu aj film či seriál, ktoré si z nelegálnych zdrojov stiahli.

Vo Francúzsku dokonca hrozilo za nelegálne sťahovanie odstrihnutie od internetu - tento extrémny krok však v roku 2013 zrušili.

Zaplatili už tisíce

V Nemecku sa v týchto týždňoch spustila podľa servera Anwalt24.de jedna z najväčších záťahových akcií v tomto smere vôbec. Jedna mníchovská advokátska kancelária v mene filmových štúdií Twentieth Century Fox, Warner Bros. a ďalších rozposiela po celej krajine výzvy na zaplatenie odškodného za zdieľanie filmov ako Godzilla, Sleepy Hollow a Maze Runner či seriálov ako Homeland, Dva a pol chlapa alebo Simpsonovci.

Rozhodne nejde o novinku. Len za posledných desať mesiacov zaplatilo v Severnom Porýní – Vestfálsku odškodné vo výške 700 eur okolo 2 500 ľudí, zväčša mladších vekových kategórií, píše web denníka WAZ.

Aktuálne žiada advokátska kancelária v prípade filmov odškodné vo výške 815 eur, pri seriáloch okolo 500 eur.

Ako pripomína Focus.de, táto aktivita prichádza v čase rozmachu služieb ako Popcorn Time, ktorá funguje podobne ako web Netflix – obsah sa dá pohodlne streamovať, nie je ho potrebné ani stiahnuť.

No na rozdiel od on-demad služieb ide o peer-to-peer technológiu, pri ktorej používateľ zároveň uploaduje obsah. Vďaka takémuto skupinovému zdieľaniu sú súbory ľahko a rýchlo prístupné veľkému okruhu ľudí, no práve kvôli uploadu sú ľudia najľahšie postihnuteľní. Už si nesťahujú súbory len pre svoju súkromnú potrebu, čo sa v európskych krajinách dlho tolerovalo aj z pohľadu legislatívy, no ilegálne získaný obsah ponúkajú používatelia ďalej. Práve to je podľa mnohých právnych názorov ten najriskantnejší spôsob sťahovania, za ktorý reálne hrozí postih.

Vlani sa situácia potenciálne zmenila aj v tomto smere. Podľa Súdneho dvora Európskej únie akékoľvek sťahovanie z nelegálnych zdrojov kriví trh, hoci by malo ísť aj o osobnú potrebu. Ak by sa niekto obul do akéhokoľvek sťahovania súborov chránených autorským právom (aj bez jeho uploadovania cez peer-to-peer siete), mohol by argumentovať rozhodnutím Súdneho dvora EÚ a postupovať v zmysle trestného zákona, napísal ešte vlaní denník Sme.

Biznis pre právnikov

Vymáhačská akcia v Nemecku je v prvom rade výhodný biznis pre právnikov na jednej aj druhej strane. Podstata výziev spočíva v tom, že ľudia podpíšu vyhlásenie, že nebudú ďalej vykonávať popísanú činnosť (sťahovanie filmov) a okrem odškodného zaplatia aj poplatok pre právnikov zastupujúcich filmové štúdiá.

Problém je, že ak používateľ vyhlásenie podpíše, zaviaže sa tým podľa právnika Haukeho Schefflera až na 30 rokov a ak by mu v budúcnosti predsa len prišli na ilegálne stiahnutie filmov, môže sa to považovať za porušenie zmluvy, za ktoré hrozia ešte mastnejšie pokuty.

Tu už nastupujú spotrebiteľskí právnici, ktorí dotknutým „pirátom“ radia, aby bez advokátskej kancelárie určite na list neodpovedali (na druhej strane ignorovať výzvu by mohlo dopadnúť ešte horšie). Právnici sa budú snažiť zmierniť vyhlásenie o zdržaní sa ilegálnej činnosti, za čo si však tiež, pochopiteľne, vyúčtujú poplatok. Lacnejšiu právnu radu ponúkajú spotrebiteľské centrá, pri ktorých sa poplatok podľa denníka WAZ pohybuje okolo 80 eur.