Mediálny frmol vyvolaný útokom na Národný bezpečnostný úrad kulminoval v slovenských médiách minulý týždeň už po tretí krát. Po minuloročnom aprílovom útoku a prieniku do siete Národného bezpečnostného úradu a júlovej kauze okolo zhabania servera Hysteria.sk sa objavila nová téma – zadržanie hardvéru komerčnej webhostingovej spoločnosti.


V stredu 27. júna pred obedom sa na stránke firmy Websupport objavil oznam o tom, že polícia bez predchádzajúceho upozornenia odniesla z jej serverovne 10 serverov, ktoré poskytovali priestor približne 3500 domácim a zahraničným doménam. Jej zariadenia údajne súviseli s minuloročnými hackerskými útokmi. Slovenský internet sa postavil do pozoru. Najmä tá jeho časť, ktorá prišla o svoje internetové stránky. A blogeri.


Keď nevieš, tak nefušuj. “Silná reakcia blogerov nás naozaj všetkých prekvapila,” vyjadruje svoje konateľ Websupportu Michal Truban. V priebehu prvého popoludnia po zverejnení udalostí meno jeho firmy zahltilo slovenský internet. Informačnú základňu síce poskytli klasické médiá – najmä denník Sme v papierovom, ale aj v on-line vydaní. Pridala sa agentúra TASR, televízia Joj a ďalšie.


Ako blogeri zachránili Websupport

Blogeri a poškodení klienti Websupportu nezaváhali. Šancu dať najavo svoj postoj k postupu polície využili okamžite. Najzaujímavejšie príspevky ovládli službu Vybrali.Sme.sk v priebehu hodín, v čase vrcholenia témy dokonca pokrývali sedem z desiatich prvých článkov.


Iba deň po policajnej akcii zašla iniciatíva blogerov ešte ďalej. Z hlavy autora blogu Samoser Solutions Sama Trnku vzišiel nápad na protestný happening pred ministerstvom vnútra. V piatok podvečer sa pred budovou MVSR na Pribinovej ulici stalo novým mottom slovenského internetu “Keď nevieš, tak nefušuj”.


Prekvapivá iniciatíva “Prekvapila ma protestná akcia blogerov, ktorá sa nakoniec naozaj uskutočnila. Nedával som tomu žiadne nádeje.” hovorí šéf Websupportu. S podobnými vyhláseniami z internetových diskusií má skúsenosti, no zrealizovať sa ich podarilo zriedka. Rovnako zaskočený ostáva faktom, že si ľudia sami začali vyrábať nálepky s nápisom “Hosted by Websupport”, ale aj množstvom priestoru, ktorého sa minulotýždňovým udalostiam v médiách celkovo dostalo. „Až taký obrovský poprask som naozaj nečakal. Na druhej strane to ale bolo potrebné, aby sa vytvoril tlak na políciu,” vysvetľuje. Servery už polícia firme vrátila.


Slovenský internet spájal sily už pred rokom. V apríli 2006 hackeri prenikli do siete Národného bezpečnostného úradu pomocou triviálneho hesla nbusr123. V júli 2006 zhabala polícia v reakcii na útoky príbuzný server, stránky Hysteria.sk. Na obranu jeho majiteľov sa okamžite postavili kamenné aj on-line médiá.


Rovnako hlasno ako klasických „inštitucionalizovaných” novinárov bolo počuť krik komunity zasiahnutých používateľov a blogerov. Primárne ich totiž citovali klasické médiá a internetový hlas sa dostal aj medzi nepripojenú verejnosť. Zadržaný hardvér sa po mesiacoch vyšetrovania začiatkom tohto roka nakoniec vrátil do rúk jeho pôvodným majiteľom.


Ľudová autorita. Organizátor piatkovej Akcie občianskeho nesúhlasu na podporu spoločnosti Websupport Samo Trnka vníma celú iniciatívu ako prirodzený jav. „Každý z protestujúcich si dokáže predstaviť nepríjemné, priam likvidačné dôsledky takého zásahu,” hovorí Trnka. „Na zásahu polície ma najviac pobúrila ich bezohľadnosť a amatérčina.“


Vyjadrenia blogerov a používateľov, ktorých zhabanie serverov Websupportu poškodilo, sa ukázali byť vo vzniknutom mediálnom tlaku kľúčovými. Tón a množstvo zverejnených textov spolu so samostatnou protestnou inciatívou pomohli vytvoriť povedmie o prípade, v aké spoločnosť Websupport ako prvý z poškodených objektov, aj podľa slov M. Trubana, ani nedúfala.


Spôsob, akým svojich divákov a čitateľov informujú klasické médiá, je len jednou stránkou mince. Vždy platilo, že názor je najsilnejší v ústach autority. Časy, kedy mohol byť mediálnou autoritou len vážený komentátor s dlhoročnou praxou, sa pomaly menia.



 

Kauza Websupport na blogoch

Webhosting v banánovej republike (Samo Trnka / Samoser Solutions)


Dať bokom emócie (Jozef Vyskoč / vyskoc.blog.sme.sk)


10 tipov pre firmu, ktorej zhabali servery (Jan Sifra / Ideálne)


Jeden z tisícich – môj komentár ku kauze Websupport (Fero Volár / alian.info)


Akcia občianskeho nesúhlasu pred MVSR + foto (Fero Volár / alian.info)


Kauza zabavené servre firmy Websupport – prvý prehľad situácie (Martin Pilnik / pilnik.blog.sme.sk)


Kauza zabavené servre firmy Websupport – dajme šancu špekuláciám (Martin Pilnik / M+M+M+M (4M))


Odborníci z ľudu, alebo neberte nám Websupport! (Martin Ferenčík / ferencik.blog.sme.sk)


Doplňované: servre Websupportu bez varovania zaistila polícia (Faster / faster.sk)


Polícia zhabala servery z Websupport.sk asi pre Backhole.sk (rony / spravodaj.madaj.sk)


Neberte bloggerovi server jeho webhostingu (rony / spravodaj.madaj.sk)


Polýcia skúšala stiahnuť celý internet na jednu disketu (Roman Král / romankral.blog.sme.sk)


Ako haxnut dobry webhosting (BlekHoul.esKa)


Chcem všetko už len online... Sakra! Zhabali servery! (Peter Šlosar / Peter Šlosar weblog)


Polícia bez oznámenia zhabala servery (Filip Glasa / glasa.blog.sme.sk)


Polícia zasa úradovala – zhabanie webhostingových serverov spoločnosti Websupport (Ján Pavlík / JanPavlik.sk)


Polícia zhabala servery spoločnosti Websupport.sk (Braňo Rác / Branorac.sk)