9 prípadov, keď sa z lovcov pokémonov stali anarchisti, ignoranti a zločinci

Zdroj: SITA / AP

Hra Pokémon GO sa odohráva vo virtuálnom svete, ktorý kombinuje aj ten reálny. Prostredníctvom smartfónov navádza hráčov pomocou GPS na miesta, kde zbierajú vymyslené kultové animované zvieratá či postavičky. Hra je založená na princípe takzvanej rozšírenej reality, v rámci ktorej je skutočný svet nasnímaný fotoaparátom mobilu a rozšírený o virtuálne prvky.

Aplikácia sa vďaka tomu stala zdrojom viacerých bizarností. Okrem pozitívnych konotácií si vyslúžila aj prívlastky ako nebezpečná, riziková či diabolská. Hľadači pokémonov kvôli hernému zážitku neraz ignorovali zákony a nasrdili oficiálne úrady či políciu.

1. Medzinárodný incident

Americká pohraničná stráž zadržala dvojicu Kanaďaniek, ktoré nelegálne prekročili hranicu. Dve neplnoleté dievčatá prenasledovali pokémonov a nevšimli si, že pritom opustili svoju krajinu a nepovolene vstúpili na územie Spojených štátov.

K udalosti prišlo neďaleko mesta Sweet Grass v americkom štáte Montana. Podľa pohraničnej stráže boli obe dievčatá tak pohltené hraním a zbieraním, že si upozornenia na štátne hranice vôbec nevšimli. Pohraničná stráž zatiaľ neuviedla, či budú tínedžerky kvôli nelegálnemu cestovaniu nejakým spôsobom potrestané.

2. Pozor na mínové polia

Organizácia bojujúca za odstránenie mín v Bosne vyzvala tamojších obyvateľov, aby sa pri poľovaní na pokémonov vyhýbali oblastiam, ktoré sú od vojny v 90. rokoch minulého storočia ešte stále zamínované. Varovanie organizácia zverejnila po tom, čo sa objavili informácie, že niektorých hráčov nevystrašila pred hľadaním v nebezpečných oblastiach ani hrozba nechcene amputovanej nohy.

9 prípadov, keď sa z lovcov pokémonov stali anarchisti, ignoranti a zločinci

Zdroj: SITA / AP

Od roku 1995, keď sa vojna v Bosne skončila, zahynulo pri „mínových“ incidentoch najmenej 600 ľudí. Odhaduje sa, že v krajine je doposiaľ neobjavených približne 120-tisíc aktívnych mín, poukazuje britský server BBC.

3. Krôčik od cestného pirátstva

Prípady, keď hľadači pokémonov počas jazdy a zábavy vpália s autom do stromov, zastavia uprostred diaľnice a spôsobia havárie či priamo nabúrajú policajné autá, nie sú ojedinelé.

Hráči často za účelom hrania a chytania jazdia na autách po mestách a okolí. Ide o rýchlejší spôsob, ako v rámci hry postúpiť do nových úrovní. Hra si, samozrejme, vyžaduje pozornosť, ktorá ide na úkor šoférovania.

Aplikácia spôsobila po celom svete už viacero dopravných kolapsov. Keď hráčov upozorní na vzácneho pokémona, všetky pravidlá cestnej premávky idú mimo, podobne ako sa to stalo v Central Parku v New Yorku či v iných amerických mestách.

4. Návnada pedofila

Americká polícia z Missouri zatkla štyri podozrivé osoby po tom, čo dotyční pravdepodobne používali hru ako návnadu. Ako píše britský portál The Guardian, na prvý pohľad sa muži tvárili ako obyčajní hráči Pokémon GO, polícia však u nich objavila zbraň a zatkla ich pre podozrenie, že úmyselne lákali mladistvých hráčov na takzvaný PokeStop za účelom okradnutia.

9 prípadov, keď sa z lovcov pokémonov stali anarchisti, ignoranti a zločinci

Pokéstop Zdroj: SITA / AP

PokeStopy sú v rámci hry miesta, ktoré hráči radi vyhľadávajú a ktoré im pomáhajú v dosahovaní ďalších úrovní a získavaní predmetov. Väčšinou sú nimi miesta ako kostoly, rôzne pamiatky a významnejšie lokality zmapované aj na Google Maps, postupom času ich však môžu vytvárať aj hráči sami a vytvoriť si tak vlastné „zastávky“.

Hráči v okolí sa snažia ku všetkým pokéstopom dostať a je to pre nich lákavá výzva. Práve tu sa ponúkajú viaceré možnosti, ako môžu zločinci hru zneužiť a pripraviť pasce na izolovaných miestach. Zahraničné médiá upozorňujú aj na prípady, keď by mohli hru zneužívať pedofili ako vábničku.

5. Pikachu v Osvienčime

Americký pamätník holokaustu vo Washingtone vyzval fanúšikov Pokémon GO, aby sa prestali hrať v jej priestoroch a budovách. Loviť virtuálne príšery na mieste, ktoré pripomína milióny obetí vyvražďovania počas druhej svetovej vojny, označila inštitúcia za „krajne nevhodné“.

Hovorca inštitúcie dodal, že robia všetko preto, aby bola budova múzea z hry vymazaná. Podobnú výzvu ako pamätník holokaustu zverejnil aj Arlingtonský národný cintorín, hráči sa podľa iných správcov nehanbia kvôli pokémonom potulovať ani v bývalom koncentračnom tábore v Osvienčime alebo pri pamätníku bývalých Dvojičiek v New Yorku.

6. Zatúlať sa do urýchľovača častíc

K zákazu sa odhodlala aj spoločnosť Boeing. Po informácii, že zamestnanec jednej leteckej firmy sa zranil kvôli hernému rozptýleniu, pripísala spoločnosť na svoju softvérovú čiernu listinu aj aplikáciu Pokémon GO, uvádza portál GeekWire s tým, že rozhodnutím chce zamedziť zbytočným pracovným úrazom.

9 prípadov, keď sa z lovcov pokémonov stali anarchisti, ignoranti a zločinci

Zdroj: SITA / AP

Ako portál ďalej dodáva, aplikáciu zakázali už na viacerých pracoviskách, napríklad aj na Medzinárodnej vesmírnej stanici. Hovorca NASA Dan Huot v odpovedi na otázku, či môžu astronauti zbierať pokémonov, poukázal na to, že vzhľadom na obmedzený počet smartfónov a tabletov na stanici nie je povolené tieto zariadenia používať vo vesmíre na súkromné účely. Aj keby sa pracovníci ISS vzbúrili, hra by im aj tak na obežnej dráhe nefungovala, podotkol ďalej.

S uvedením hry do viacerých krajín sa počet náhodných okoloidúcich a návštevníkov výrazne zvýšil aj v oblasti Fermiho národného laboratória v Spojených štátoch či v európskom CERN-e. Hoci to fyzici a zamestnanci berú podľa tohto článku s nadhľadom a skôr ako spestrenie dňa, určité obmedzenia na relatívne drahom a nebezpečnom pracovisku na seba zrejme nenechajú dlho čakať.

7. Obťažovanie na pohotovosti

Nemocnica Royal Stoke University Hospital bola nútená zakázať hľadačom pokémonov vstupovať do priestorov budovy po tom, čo začali na oddelení pohotovosti príliš zavadzať. Ako nemocnica zistila, práve na jednom z oddelení sa nachádzala virtuálna „telocvičňa“, teda miesto, kde hráči môžu svojich chytených pokémonov trénovať a bojovať s inými hráčmi.

Ako však nemocnica ďalej upozornila, hospitalizovaní pacienti pokojne môžu hrať, zákaz majú iba zdraví ľudia, ktorí náhodne do nemocnice vstúpia s iným ako zdravotným problémom, naznačujú noviny The Sun.

8. Vpád do jadrovej elektrárne

Na to, že pokémonoví fanatici nerešpektujú žiadne hranice, poukazujú aj americké elektrárne. Tie uverejnili prípad, keď museli zastaviť troch tínedžerov na území jadrovej elektrárne v štáte Ohio.

Americká Pacific Gas & Electric vydala varovanie, aby elektrárne udržiavali hráčov v dostatočne bezpečnej vzdialenosti od zariadení s vysokým napätím.

9 prípadov, keď sa z lovcov pokémonov stali anarchisti, ignoranti a zločinci

Zdroj: SITA / AP

9. Výlet na vojenskú základňu

Indonézia plánuje zakázať policajtom aj vojakom populárnu hru vôbec nainštalovať. Úrady sa obávajú, že by mohla ohroziť bezpečnosť, prípadne by mohla byť zneužitá samovražednými útočníkmi, aby získali prístup na strážené miesta, píšu americké noviny The New York Times.

Na ostrove Jáva bol nedávno zadržaný francúzsky občan, ktorý vstúpil na vojenskú základňu, pretože bol práve na love pokémonov. Následne bol zadržaný. Indonézske úrady sa taktiež obávajú, že policajti by mohli hre prepadnúť natoľko, že by si prestali svedomito vykonávať svoju funkciu.

Ako stvorené na špionáž

Indonézske úrady svoje rozhodnutie odôvodňujú aj tým, že hra by veľmi ľahko mohla slúžiť teroristom ako zámienka na vstup do rôznych oblastí a ako všeobecná výhovorka pred políciou. Hru považujú za národnú bezpečnostnú hrozbu, ktorá by mohla nepriateľom umožniť vstup do vojenských objektov a k prísne stráženým informáciám.

Podobný názor majú aj egyptskí úradníci, podľa ktorých zdieľanie fotografií či videí môže narušiť bezpečnosť citlivých lokalít. „Pokémon Go je jeden z posledných nástrojov používaných tajnými službami vo vojne, rafinovane opovrhnutia hodná aplikácia, ktorou sa snažia infiltrovať naše komunity najnevinnejšou cestou pod zámienkou zábavy,“ povedal Hamdi Bakheet, člen egyptského výboru obrany a národnej bezpečnosti pre Al Jazeeru.

9 prípadov, keď sa z lovcov pokémonov stali anarchisti, ignoranti a zločinci

Zdroj: SITA / AP

Spoločnosť Niantic, ktorá stojí za vývojom hry, samozrejme, popiera, že by hra slúžila ako nástroj špiónov, a zároveň upozorňuje hráčov, aby dodržiavali všetky miestne zákony.

Odporcovia Charlesa Darwina

Najväčší odporcovia aplikácie žijú na Blízkom východe. Predstaviteľom Saudskej Arábie sa prieči už len samotná myšlienka pokémonov. Tamojšie náboženské inštitúcie už v časoch, keď hra ešte neexistovala a vysielali v televízii iba seriál Pokémon, vydali edikt, ktorý zakazoval jeho sledovanie. Zákaz bol zrušený v roku 2001, krajina ho však nedávno práve kvôli aplikácii opätovne obnovila, tvrdí portál The Guardian.

Cirkevní predstavitelia upozorňujú, že hra je založená na hazarde, evolúcii a mnohobožstve. Hre vyčítajú, že jej koncepcia a vývoj postáv až podozrivo pripomína Darwinovu teóriu evolúcie, ktorú islam vo všeobecnosti odmieta.

Na izraelsko-palestínskom fronte

Na území Izraela a Západného brehu Jordánu získalo lovenie pokémonov politický kontext. Palestínčania využívajú hru ako spôsob, ako vyjadriť nesúhlas s izraelskou politikou. Palestínčanka Mariam Barghouti na svojom účte na Twitteri poznamenala, že Izraelčania nepotrebujú žiaden Pokémon Go, oni lovia pre zábavu Palestínčanov... a všetkých ich musia pochytať.

What #PokemonGO looks like in Gaza, Palestine. pic.twitter.com/pmx3T6aReU

— Salim Kassam (@msalimkassam) 14. júla 2016

Ako sa s pokémonmi popasuje ruská cenzúra

Približne v polovici júla dorazila aplikácia aj do Ruska. Tamojšia pravoslávna cirkev v reakcii na jej uverejnenie prakticky okamžite varovala veriacich pred stratou zdravého rozumu. Vachtang Kipšidze, hovorca moskovského patriarchátu, vyzval ruských hráčov, aby sa chovali slušne a pri hre nenarúšali súkromný život spoluobčanov. Iní náboženskí vodcovia dokonca tvrdia, že hra „zaváňa satanizmom“ a pre vlastné dobro by sa jej mali vzdať úplne.

Nová hra sa nepozdáva ani hlavnému ruskému cenzúrnemu orgánu Roskomnadzor. V krajine sa podľa neho šíria falošné a nebezpečné verzie aplikácie, vyskytli sa podľa neho aj prípady, kedy hráči boli podvodom nalákaný do nachystaných pascí. „Buďte bdelí, občas vzhliadnite od telefónov a informujte blízkych, kde sa nachádzate,“ odporučil Roskomnadzor.

Chyť si svojho Puškina a Gagarina

Moskovská radnica si dokonca nechala vyvinúť mobilnú aplikáciu, od ktorej si sľubuje, že lov pokémonov v ruskej metropole nahradí pátraním po historických hrdinoch. Úspešný hráč si tak bude môcť spraviť „selfie“ s prvým ruským kozmonautom Jurijom Gagarinom, s cárom Ivanom Hrozným, Petrom Veľkým či francúzskym cisárom Napoleonom Bonaparte.

„Do konca augusta sa v predaji objaví vylepšená aplikácia Poznaj Moskvu, s pomocou ktorej bude takisto možné urobiť si fotografiu s kultovou historickou postavou,“ sľubuje radnica podľa agentúry Interfax. Okrem kozmonautov a cárov bude možné loviť aj básnikov, hudobníkov či vedcov, od Puškina až po Čajkovského.

Cez pokémonov k štipendiu na akadémii

Naopak, existujú aj krajiny, ktoré hranie Pokémon Go značne podporujú. To je aj prípad Poľska, ktoré plánuje najbližší víkend usporiadať vo Varšave prvý turnaj tejto hry. Hlavnou cenou pre najúspešnejšieho lovca je štipendium na súkromnej akadémii, ktorá súťaž spoluorganizuje. „Ide o prvú udalosť takéhoto druhu v Poľsku a možno aj na celom svete... Je dôležité robiť také veci, pretože mobily a hry pomáhajú mladým ľuďom dostať sa ku vzdelaniu,“ povedal jeden z organizátorov Jaroslaw Nowak.

Záujem už prejavilo približne 150 až 200 hráčov. Súťaž má trvať osem hodín a zvíťazí ten, kto chytí do šiestich hodín najviac pokémonov. Víťaz získa ročné štipendium na akadémii a tablet. Druhý v poradí bude odmenený 50-percentnou zľavou na školné v prvom semestri a dostane taktiež tablet. Tretí získa zľavu školného 25 percent.