Manželka britského princa Harryho Meghan žiada po vydavateľovi denníka Mail on Sunday 1,5 milióna libier za súdne trovy na vzájomný spor. Súd vo februári v skrátenom konaní rozhodol, že bulvárny denník Mail on Sunday nemal právo zverejniť úryvky súkromného listu, ktorý Meghan poslala svojmu otcovi. Súd v utorok rozhodol, že vydavateľ zatiaľ musím zaplatiť 450-tisíc libier, o celkovej sume rozhodne neskôr. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na sudcu londýnskeho Najvyššieho súdu, ktorý utorkovému virtuálnemu rokovaniu predsedal.

Meghanin tím právnikov v utorok odovzdal svoje požiadavky súdu, polovicu požadovanej sumy chceli zaplatiť do 14 dní. Žiadajú tiež vrátenie Meghaninho listu a všetkých jeho kópií. Právnici tiež požiadali sudcu, aby bulvárnemu denníku nariadil zverejniť na titulnej strane informáciu, že Meghan spor vyhrala. Informácia by sa podľa nich mala tiež najmenej na šesť mesiacov objaviť na domovskej stránke MailOnline, ktorá je internetovou verziou týchto novín. K týmto požiadavkám sa súd nevyjadril, píše Reuters. Meghanin právnik Ian Mill v utorok uviedol, že sa nejedná o prehnané požiadavky, a že požadovaná suma zodpovedá sume, ktorú si denník zverejnením článku o Meghan zarobil. Chce tiež vytvoriť odstrašujúci precedens, píše Reuters.

Kráľovná Alžbeta II.
Neprehliadnite

Britská kráľovná Alžbeta II. a princ Philip sú už zaočkovaní

Tridsaťdeväťročná vojvodkyňa zo Sussexu zažalovala spoločnosť Associated Newspapers potom, čo Mail on Sunday vo februári 2019 zverejnil v piatich článkoch ručne písaný list jej otcovi Thomasovi Merkleovi z augusta 2018. List vojvodkyňa napísala po svadbe s britským princom v roku 2018. Médiu list odovzdal sám Markle, s ktorým vojvodkyňa nemá dobré vzťahy. Sudca 11. februára v skrátenom konaní rozhodol, že publikovanie úryvkov listu bolo zjavne prehnané, a preto nezákonné, uviedla agentúra Reuters. Časť žaloby týkajúcej sa údajného porušenia autorského práva zverejnením listu sa podľa sudcu bude musieť rozhodnúť v riadnom súdnom procese.

Harry a Meghan plnia stránky britských novín posledný mesiac prakticky nepretržite. Písalo sa o nich, keď oznámili, že očakávajú druhého potomka, keď definitívne prestali byť členmi britskej kráľovskej rodiny alebo kvôli rozhovoru so známou moderátorkou televíznych šou Oprah Winfreyovou.