Do Ruska sa vrátilo násilie na novinároch. Neznámi páchatelia cez víkend zaútočili na Sergeja Protazanova, ktorý pracoval pre opozičné noviny na okraji Moskvy. Na druhý deň zomrel. Včera o tom informoval jeho šéfredaktor. Správu priniesla agentúra Associated Press.

„Bol vážne zbitý. V nedeľu ho odviezli do nemocnice a poslali domov s tým, že sa mu už zlepšil zdravotný stav,“ uviedol Anatolij Jurov, šéfredaktor novín Občianska dohoda. Podľa Jurova mu novinár ešte v nedeľu telefonoval z nemocnice, že ho napadli.

Pracoval na článku o zmanipulovaných voľbách v meste ChimkiOleg Mitvol, predseda environmentálnej organizácie

Informácie o fyzickom napadnutí má aj Oleg Mitvol, podpredseda mimovládnej organizácie zaoberajúcej sa ochranou životného prostredia. Na Protanazova podľa neho „zaútočili, následne bol v nemocnici, odtiaľ ho poslali domov a potom (v pondelok v noci) zomrel. Pracoval na článku o zmanipulovaných voľbách v meste Chimki,“ dodal Mitvol.

Polícia však odmieta, že by Protanazova niekto zbil. Hovorca polície pre moskovský okres agentúre RIA Novosti povedal, že príčinou smrti novinára bolo požitie neznámej toxickej látky. „Našli ho v sobotu v zlom stave na schodoch jeho domu. Vedľa jeho tela sa nachádzali lieky proti bolesti,“ cituje agentúra hovorcu.

V posledných mesiacoch prišlo k viacerým útokom na novinárov pôsobiacich v moskovskom priemyselnom predmestí Chimki. Environmentálne organizácie tam bojujú s úradmi proti plánovanej výstavbe cesty vedúcej cez tamojší les.

Za posledné dva roky zbili v tejto oblasti až šiestich novinárov, tvrdí šéfredaktor miestnych novín Jurov. Denník Times pripomína, že od novembra je v kóme Michail Beketov, tiež novinár z miestneho mesačníka. Napadli ho po tom, čo odhalil korupciu v štátnej správe.