Aktualizácia: V pondelok o 18. hodine po ohlásení hackerského útoku stránka Českej protipirátskej únie (ČPU) padla. Stránky boli po ohlasovanom čase striedavo dostupné aj nedostupné. O uskutočnenom útoku sa hackeri pochválili aj na Facebooku. Podľa Technet.cz nie je jasné, či web vyradili skutočne hackeri, alebo ho preťažili zvedaví návštevníci, ktorí sa o chystanom útoku dozvedeli. Regionálna odnož známej skupiny hackerov Anonymous útok avizovala v nedeľu večer, keď o tom informovala portál Živé.sk.

Len krátky čas pred 18. hodinou sa k chystanému útoku pre Mediálne.sk vyjadrila aj riaditeľka ČPU Markéta Prchalová: „Česká protipirátska únia zaznamenala pokusy o preťaženie webovej stránky www.cpufilm.cz už v nedeľu popoludní a je si vedomá i útoku ohláseného na dnešný deň od 18:00.“.

ČPU preto prijala bežné bezpečnostné opatrenia. „Prioritná pre nás ostáva naša bežná činnosť, okrem iného vyhľadávanie a mazanie nelegálnych kópií filmov na internete a zhromažďovanie dôkazov proti páchateľom trestných činov, ktorú ohlásený útok, či už bude alebo nebude úspešný, nijak neobmedzí,“ povedala.

ČPU to paradoxne podľa nej pomohlo. „Návštevnosť webových stránok ČPU sa, pravdepodobne vďaka ohlásenému útoku, zmnohonásobila.“ 

Dôvodom útoku hackerov je prehlásenie ČPU, v ktorom organizácia schvaľuje uzavretie filehostingového Megaupload koncom minulého týždňa.


Správa publikovaná 23. januára 2012 o 17:00

Hackerská skupina Anonymous útočí v týchto dňoch na serveri v blízkosti Slovenska. Podľa servera Živé.sk sa chystá zaútočiť aj na web českej protipirátskej únie (ČPU) cpufilm.cz. Redakciu Živé.sk o tom v nedeľu večer informoval jej údajný člen s prezývkou SAnnoK.

Informáciu poslal z e-mailovej schránky založenej na službe centrum.sk. Útok na ČPU má byť  naplánovaný na dnes, pondelok 23. januára na 18:00 a má byť do neho zapojených niekoľko stoviek počítačov. „Naše ciele sú jednoznačné. Chceme dokázať, že Anonymous sú silní v Česku aj na Slovensku,“ priblížil dôvody údajný člen zoskupenia.

Anonymous je v súčasnosti mimoriadne aktívny. V týchto dňoch skupina napadla mnohé poľské oficiálne stránky - poľského prezidenta, premiéra aj stránky parlamentu, pričom o útoku podrobne informuje na sociálnych sieťach.

Anonymous spustilo sériu útokov, ktoré sú ich protestom proti legislatíve zameranej na reguláciu internetu v súvislosti so šírením pirátskeho multimediálneho obsahu. Poľsko si zjavne nevybrali náhodou, politici tam totiž stoja pred rozhodnutím prijať prísny protipirátsky zákon. 

Hnutie Anonymous v piatok napadlo aj stránky kancelára francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho. Sarkozy osobne podporil rozhodnutie amerických úradov zavrieť megaupload.com, k čomu došlo minulý týždeň v noci zo štvrtka na piatok. V súvislosti s tým Anonymous zaútočil na web amerického ministerstva spravodlivosti, FBI a hudobných a filmových spoločností.

Požiadali sme o stanovisko Českú protipirátsku úniu.