Ľ. Cervanová bola brutálne znásilnená a zavraždená v sedemdesiatych rokoch. V roku 1982 súd za tento čin odsúdil siedmich Nitranov. Niektorí z nich svoju vinu v priebehu vyšetrovania priznali, neskôr však dvaja priznanie odvolali ako vynútené.

Po páde komunizmu sa proces opäť otvoril a stal sa jedným z najviac diskutovaných prípadov slovenskej justície. Časť verejnosti a médií považovalo odsudzujúci rozsudok za justičný omyl. O vine Nitranov však opäť v roku 2004 rozhodol Krajský súd v Bratislave. Najvyšší súd ju potvrdil a trom z odsúdených dokonca zvýšil tresty.

Kým film režiséra Roberta Kirhhoffa spochybňuje celý proces, kniha P. Tótha je názorovo na opačnej strane. V úvode knihy píše, že na nej spolupracoval so sudcom Jurajom Klimentom. Ten bol členom senátu Najvyššieho súdu, ktorý o Nitranoch rozhodoval.

„Spolupráca so sudcom Jurajom Klimentom ma znova utvrdila v poznaní, že svet, čo nás obklopuje, je zložitejší, ako sa zdá,“ opisuje P. Tóth.

K písaniu knihy sa dostal tak, že ho oslovil bývalý riaditeľ SIS Vladimír Mitro a zoznámil ho so sudcom. S jeho prispením sa začal oboznamovať s dovtedy existujúcim materiálom k prípadu zavraždenej.

Dodáva, že ešte ako novinár sa kauzy niekoľkokrát dotkol. „Nikdy som neuveril, že vrahovia sú obete komunistického režimu,“ poznamenáva. V knihe používa rozsiahle citáty z vyšetrovacieho a súdneho spisu. Jej súčasťou je aj DVD s podľa Petra Tótha doteraz nedostupnými dokumentmi, fotografiami a zvukovým záznamom jedného z obvinených.