Ďalší pád na tlačovom trhu: Ringier ruší mesačník Rebecca

Slovenský trh s tlačou bude o čosi tenší. Vydavateľský dom Ringier Slovakia ruší ženský mesačník Rebecca. Ako informuje na svojom webe, robí tak "na základe rozhodnutia najvyššieho manažmentu spoločnosti". Momentálne desiaty najpredávanejší mesačník odíde z trhu už onedlho – dnes vychádza úplne posledné číslo.

Ďalší pád na tlačovom trhu: Ringier ruší mesačník Rebecca

Tohtoročné predaje Rebeccy boli najslabšie v histórii. Ako vyplýva z oficiálneho auditu ABC SR, z Rebeccy sa tento rok predávalo priemerne niečo nad 28-tisíc výtlačkov. Od januára do augusta bola nad 30-tisícmi iba raz. Dno dosiahla vo februári, kedy sa z neho predalo iba 21 991 výtlačkov a remitenda z tlačeného nákladu predstavovala až 41 %. K rozhodnutiu zrušiť Rebeccu mohol prispieť aj vývoj na reklamnom trhu, ktorý sa po prepuknutí svetovej finančnej krízy prepadol na Slovensku o niekoľko desiatok percent.

Predchodca Rebeccy – časopis Rodina – predával ešte v septembri 2004 presne 36 608 výtlačkov. Rebecca spočiatku prekonávala toto číslo, napríklad v priemere za druhý kvartál 2005 bola nad úrovňou 50-tisíc. V ďalšom roku klesla a v roku 2007 už bola na úrovni sotva 36 500 predaných výtlačkov.

Rebecca nepatrila medzi ťažiskové tituly Ringieru a z hľadiska predaja bola takmer najmenej predávaným produktom v portfóliu. Horšie čísla má už iba glossy magazín pre dievčatá In, ktorý v auguste predal vyše 22-tisíc kusov.

Minulý rok podstúpila Rebecca zmenu. Časopis dostal nový, menší formát, pozmenenú grafickú úpravu a obsahovú štruktúru. Od mája 2008 mal novú šéfredaktorku. Táňu Veselú nahradila Jana Tesáková, ktorá dovtedy pôsobila ako zástupkyňa šéfredaktorky Nového Času pre ženy. "Vznikli nové rubriky a titul začal viac komunikovať so svojou cieľovou skupinou, ktorou sú ženy nad 30 rokov," vysvetľovala vtedy manažérka pre komunikáciu Ringieru Jana Prístavková. Viac informácií.

Rebecca vychádzala od roku 2004 a podľa webstránky bola mesačníkom pre ženy, ktorý "prináša svojim čitateľkám oddych, zábavu i poučenie prostredníctvom svojho pozitívneho prístupu k témam zdravie, krása, vzťahy v rodine i mimo nej a relax". Na ženy cieli ešte niekoľko ďalších titulov na trhu: len v samotnom vydavateľstve Ringier sú to Nový Čas pre ženy a Eva.

Posledným zrušeným titulom Ringieru bol v októbri 2008 týždenník Čas pre mňa, ktorý na trhu nevydržal ani rok. Titul vyhodnotili ako neperspektívny. Podľa informácií Mediálne.sk Ringier minulý rok kreoval redakciu pre ešte jeden nový časopisový produkt, ten však ani neuviedol na trh a zrušil ho skôr, než mohlo vyjsť prvé číslo.

Minulý rok Ringier Slovakia zrušil aj bulvárny týždenník Nový Čas Ľudia. "K ukončeniu vydávania došlo z dôvodov, že tento segment spoločenských nízkocenových magazínov nemá pre nás ďalej potenciál pre ďalší rozvoj. Za dnešných ekonomických podmienok sme teda vyhodnotili daný segment ako neperspektívny z hľadiska inzertného, ako aj v oblasti výnosov z predaja," uviedla v tlačovej správe Prístavková. Koniec prišiel v čase, keď týždenník predával vyše 60-tisíc výtlačkov. Nový Čas Ľudia bol na trhu od októbra 2005 do septembra 2008. Viac informácií.