„Z dôkazov vyplynulo, že [Babiš] aktívne nepôsobil ako vedomý tajný spolupracovník [ŠtB]. Jeho evidencia ako agenta je v rozpore so skutočným stavom,“ uviedol predseda senátu krajského súdu po vynesení verdiktu.
Dodal, že okresný súd sa zaoberal všetkými navrhnutými dôkazmi a vyhodnotil ich v súlade so zákonom. Po nadobudnutí právomoci musí Ústav pamäti národa (ÚPN), ktorý archívne zväzky po ŠtB spravuje, rozsudok zverejniť na svojom webe.
Doplnené 17:57: „Čakal som to, nič som nepodpísal, s ŠtB som nespolupracoval. Bol to proces živený mojimi odporcami,“ reagoval na verdikt odvolacieho súdu v tlačovom vyhlásení A. Babiš. Do sporu by vraj nešiel, keby si nebol istý, že súd vyhrá.
Miliardár slovenského pôvodu A. Babiš vedomú spoluprácu s ŠtB v komunistickom Československu dlhodobo popiera. Žalobu voči ÚPN podal v roku 2012. Na okresnom súde A. Babiš so žalobou na ochranu osobnosti uspel, ÚPN sa ale odvolal na krajský súd.
„Považujeme toto rozhodnutie krajského súdu za nešťastné pre Slovensko. Dnešným dňom sme dovolili bývalým príslušníkom Štátnej bezpečnosti, aby nám prepisovali dejiny,“ povedal novinárom šéf ÚPN Ondrej Krajňák.
Dodal, že ÚPN predložil počas súdneho pojednávania archívne dokumenty, že agent Bureš, čo vraj bolo krycie meno A. Babiša, bol u ŠtB evidovaný v 12 zväzkoch na piatich rôznych miestach.
Rozhodnutie súdu v Babišovom prípade môže podľa O. Krajňáka vyvolať žaloby ďalších osôb, ktoré sú evidované vo zväzkoch ŠtB. V súčasnosti ÚPN podľa neho v podobnom spore čelí žalobe o vyplatenie odškodného 1,3 milióna eur.
ÚPN už v minulosti viedol viacero sporov ohľadom evidencie ľudí vo zväzkoch ŠtB, časť z nich inštitúcia prehrala. O. Krajňák uviedol, že v poslednej dobe ústav vyhral v rade asi štyri podobné súdne spory a že mal pocit, že rozhodovacia prax súdov sa obrátila v prospech ÚPN.
ÚPN pred súdom tvrdil, že z archívnych dokumentov vyplýva, že v roku 1980 sa A. Babiš stal dôverníkom ŠtB a že o dva roky neskôr ho tajná polícia získala na spoluprácu ako svojho agenta.
Niekdajší dôstojník ŠtB Július Suman, ktorý A. Babiša údajne naverboval, ale túto informáciu počas svojej výpovede na okresnom súde vlani poprel. Práve Šumanovo svedectvo médiá označovali za kľúčové v celom procese.
A. Babiš, ktorému na Slovensku v mediálnom segmente patrí vydavateľstvo Mafra Slovakia (Hospodárske noviny), v minulosti opakoval, že za komunizmu ako pracovník československého podniku zahraničného obchodu Petrimex prišiel do kontaktu s príslušníkmi ŠtB, ktorí sa podľa neho iba zaujímali o obchodné aktivity firmy.