Slovenský podnikateľ Andrej Babiš, ktorý v Česku vydáva regionálne týždenníky 5plus2, krátko pred voľbami využil sieť periodík na svoju prezentáciu. Deväť dní pred parlamentnými voľbami sa tak mohol prihovoriť desiatkam tisícom potenciálnych voličov.

Týždenníky sa distribuujú po celej Českej republike bezplatne v náklade zhruba milión výtlačkov. Ostatné číslo z minulého štvrtka vyšlo na titulnej strane s veľkým portrétom A. Babiša.

Noviny sa pritom prezentujú ako regionálne periodikum prinášajúce čitateľom „hlavne správy a zaujímavé čítanie z ich najbližšieho okolia“.

Posledné vydanie 5plus2 obsahuje vnútri dvojstranový rozhovor s A. Babišom, ktorý je lídrom hnutia ANO. To bude kandidovať v blížiacich sa voľbách, ktoré sa v Česku budú konať od 25. do 26. októbra.

Ísť k voľbám je možnosť, ako niečo zmeniť, hlása podnikateľovo posolstvo z titulky novín aj nadpisu rozhovoru. Vo vydaní týždenníka má ANO aj celostranový inzerát. Samotný rozhovor s A. Babišom ako inzercia označený nie je.

Článok vyšiel aj na webe týždenníkov 5plus2.cz, na konci obsahuje poznámku - „Andrej Babiš je majiteľom vydavateľstva AGF Media, a. s., pod ktoré patrí týždenník 5plus2 a internetový server 5plus2.cz“.

Zaujímavosťou je, že v čísle majú reklamu umiestnenú aj iné politické strany. Web MediaGuru.cz uvádza, že celostranovú a tretinovú inzerciu si objednala ČSSD, polstranový priestor KDU-ČSL aj Strana slobodných občanov.

Babišov Agrofert Holding vlastní cez AGF Media v Česku aj vydavateľstvo Mafra (denníky Mladá fronta Dnes, Lidové noviny), na Slovensku mu patrí vydavateľstvo Economia (Hospodárske noviny).

Po odkúpení Mafry podnikateľ deklaroval, že do redakčnej práce novinárov nebude zvonka zasahovať. Napriek tomu krátko nato telefonoval politickému redaktorovi Lidových novín a domáhal sa odpovede, prečo v denníku chýba zmienka o tlačovej konferencii jeho politického projektu. Denník ešte predtým v súvislosti s predajom vydavateľstva Agrofertu opustil jeden z popredných redaktorov Tomáš Němeček.

Týždenníky 5plus2 pod pôvodným názvom 5 + 2 dny začali vychádzať vlani v marci. Dovedna ide o 71 mutácií. O tom, že periodikum A. Babiš využije na vlastnú prezentáciu v súvislosti s voľbami, ktoré sa mali pôvodne konať v Česku až na budúci rok, špekulovali české médiá už pri vzniku titulu.

Babiš je na titulke novín. Svojich vlastných

Rozhovor s Andrejom Babišom na webe týždenníkov 5plus2 dny Zdroj: 5plus2.cz