<B>Pravda prejde na veľkosť Nového Času už o 25 dní</B>

Presne o 25 dní vyjde denníka Pravda prvýkrát v novom formáte. Od 18. novembra budú čitatelia denníka Pravda dostávať svoj denník vo formáte, aký teraz poznajú pri bulváre Nový Čas.

K veľkému prechodu chce Pravda robiť veľký odpočet. Aj na webe Pravdy pribudla samostatná rubrika "Nová Pravda". V prvom článku šéfredaktor novín Petr Šabata čitateľov presviedča, že z Pravdy neubudne. "Neokradneme vás ani o centimeter vašich novín, aj cena bude rovnaká. Obsah lepší," hovorí a vysvetľuje, že stránky síce budu 1,6-krát menšie, ale nový formát bude mať o to viac strán.

Neokradneme vás ani o centimeter vašich novín, aj cena bude rovnaká. Obsah lepší. Petr Šabata

Šabata píše, že v predbežných prieskumoch zobrali čitatelia zmenu s nadšením. "Veľká pochvala, menší formát je veľmi praktický, už sa naň tešíme," povedali podľa Šabatu Pravde čitatelia.

Šéf vydavateľstva Perex pre Mediálne.sk pred časom prizvukoval, že rozhodne nejde o tematické priblíženie sa Novému Času. "Ide o zmenu formátu, nie obsahu." Podľa neho ide o trend viditeľný na svete v množstve príkladov. Pre britského vydavateľa Northcliffe International má byť navyše výhodou, že tabloid môže tlačiť sesterská tlačiareň v Győri. Viac informácií.

Oba slovenské referenčné denníky Sme a Pravda majú veľké problémy s kontinuálnym pádom predajnosti. Vedú boj o druhé miesto v rebríčku predajnosti, viackrát ich však už predbehol aj bulvár Plus jeden deň (v júli predaných priemerne 67 938 kusov denne). Aj v poslednom mesiaci oficiálneho auditu ABC SR predáva bulvárny denník Spoločnosti 7 plus o desaťtisíc kusov viac ako Pravda (56 971) a o trinásťtisíc viac ako Sme (53 325). Ide o historické minimá, ešte pred štyrmi rokmi referenčné denníky vyskakovali bežne na osemdesiattisícové hodnoty. Prechodom na kompaktný formát chce Pravda zrejme reagovať na zníženú predajnosť a novú konkurenciu. Viac informácií.