V USA boduje historický seriál, darí sa mu po celom svete

Americká káblová televízia Showtime si objednala tretiu sériu úspešného historického seriálu Tudorovci. Ďalších desať častí sa začne nakrúcať 16. júna v Dubline a do vysielania sa dostanú v roku 2009. Showtime momentálne vysiela druhú sériu.

 

V USA boduje historický seriál, darí sa mu po celom svete


 

Tudorovcov sledujú diváci vo Veľkej Británii, Nemecku, Grécku, Španielsku, Fínsku či Francúzsku.

 

 

„Tudorovci sú pevnou súčasťou Showtime. Chystáme sa skompletizovať celú ságu šiestich žien Henricha VIII.,“ povedal manažér stanice Robert Greenblatt a naznačil tak, že Tudorovci by mohli mať ešte viac epizód. „V amerických televíziách neexistuje nič podobné.“

Tudorovci sa začali vysielať v apríli 2007. Prvá séria zaznamenala pre Showtime rekordnú sledovanosť. Seriál sa vďaka svojmu výnimočnému námetu stretol s masívnou pozornosťou médií. Minulý rok získal dve ceny Emmy a má na konte ďalšie nominácie. V USA sa dostali Tudorovci aj na DVD a distribuuje ich CBS Home Entertainment. Prvá séria patrí medzi najpredávanejšie tituly z jej portfólia.

Tudorovci sú americko-kanadsko-írskou koprodukciou. Tvorcom seriálu a autorom scenárov je Michael Hirst, ktorý sa dovtedy nepodieľal na žiadnom dlhodobom projekte a na konte mal iba scenáre k desiatke zväčša historických filmov. Televízne práva na seriál Tudorovci sa predali do viacerých krajín sveta vrátane Veľkej Británie, kde ho vysiela BBC Two. Môžu ho sledovať aj diváci v Nemecku, Grécku, Španielsku, Fínsku či Francúzsku.

V Kanade strihači odstránili zábery nahoty a explicitný slovník, aby mohol seriál na miestnej stanici CBC osloviť masové publikum. Práva na stredoeurópsku premiéru zakúpila káblová televízia HBO, pre ktorú je to ťažisková akvizícia. Seriál promovala napríklad na evente premietania oscarového ceremoniálu v českých a slovenských kinách.

Televízia Showtime, ktorá vysiela Tudorovcov v USA, patrí do portfólia CBS Corporation. Je tak prepojená na momentálne tretiu najsledovanejšiu sieť CBS, piatu The CW a tiež na jednu z najväčších svetových distribučných skupín CBS / Paramount.

 

Foto: SPTI