Na Slovensko sa podľa rezortu chystá štáb pripravovanej snímky o Robinovi Hoodovi. Nakrúcať chcú u nás aj Briti a o podporu žiadajú tiež slovenskí tvorcovia s medzinárodnými projektmi.

V nedávnej minulosti sa už u nás nakrúcal napríklad seriál Netflixu Marco Polo, ktorý produkovala americká spoločnosť The Weinstein Company. Tá bola prvým prijímateľ štátnej podpory, zavedenej pred časom s cieľom zatraktívniť náš trh pre veľkých filmových producentov.

Ministerstvo túto ambíciu napĺňa cez novelu zákona o Audiovizuálnom fonde, platnú od januára 2014. Podľa zákona môže fond v rámci podpory poskytovať spätnú dotáciu vo výške 20 percent tým filmovým projektom, ktorých rozpočet oprávnených výdavkov zrealizovaných na Slovensku dosiahne sumu najmenej dva milióny eur.

„Noví žiadatelia sľubujú, že na Slovensku preinvestujú celkom 22,5 miliónov eur,“ informovalo v tlačovej správe ministerstvo kultúry.

Snímka od producentov držiteľa Oscara

S filmom Robin Hood: Origins sa o dotáciu uchádza známa produkčná spoločnosť Lionsgate, ktorá produkovala aj filmovú sériu Hry o život či filmy ako Crash, ktorý získal Oscara v kategórii najlepší film, alebo Všetko je stratené s Robertom Redfordom (Zlatý Glóbus za scenár a za herca v hlavnej úlohe).

Snímka o Robinovi Hoodovi má byť stvárnená v štýle steampunkových filmov, medzi aké patrí napríklad aj nový Sherlock Holmes. Film s celkovým rozpočtom 65 miliónov dolárov, z ktorých 15 miliónov sa preinvestuje na Slovensku, režíruje britský režisér Otto Bathurst a v hlavných úlohách by sa mali predstaviť Taron Egerton, Jamie Foxx a Eve Hewsonová.

Nakrúcať sa má v rôznych lokalitách na Slovensku, v Maďarsku aj v Chorvátsku, pričom na Slovensko príde od septembra tohto roka až do augusta 2017 vyše štyristo zahraničných filmárov.

Dva nové hrané filmy plánuje na Slovensku nakrúcať aj britská spoločnosť Fourth Culture Films.

Prvý titul Consider Yourself je životopisným príbehom muzikálového autora Lionela Barta, ktorý sa preslávil v 60. rokoch minulého storočia najmä dielom Oliver! Film vzniká v réžii Vadima Jeana a zahrajú si v ňom mnohí britskí herci Olivia Colman, Michelle Dockery, Stephen Fry, Eddie Marsan či Geoffrey Rush.

Druhým projektom je historický film Maestro zobrazujúci pohnutý príbeh viedenského klavírneho virtuóza Eduarda Kellera, ktorého rodina zahynula počas holokaustu. Film vzniká ako britsko-nemecko-austrálska koprodukcia v réžii Vaughna Steina. V hlavných úlohách by sa mali predstaviť mladý britský herec Frank Dillane známy z filmov Harry Potter a Polovičný princ a V srdci mora a aj svetoznáma rakúska filmová hviezda Klaus Maria Brandauer.

Oba filmy sa budú nakrúcať v rôznych lokalitách, okrem iných aj v historickej budove SND. Produkcia chce od septembra do apríla 2017 preinvestovať na Slovensku 3,2 milióna eur.

Maya chystá minisériu o Márii Terézii

Ďalšie dve produkcie žiadajúce o podporu Audiovizuálny fond sú televízne diela. Slovenská spoločnosť Maya prichádza s medzinárodnou koprodukčnou minisériou Mária Terézia v réžii rakúskeho režiséra žijúceho v USA Roberta Dornhelma (Denník Anny Frankovej, Rudy: Príbeh Rudyho Giulianiho).

Projekt v štyroch častiach zobrazí život osvietenej panovníčky rakúsko-uhorskej monarchie a predpokladá sa, že má šancu dostať sa do vysielania veľkých zahraničných televízií.

Druhým projektom je česko-slovenský 13-dielny televízny seriál Inšpektor Max, ktorý vzniká s účasťou RTVS a Českej televízie a produkčne ho zastrešuje slovenská spoločnosť Trigon Production.

Chcú znížiť hranicu, aby mohli podporiť aj domáce projekty

„Hoci je táto podpora pre zahraničných filmárov atraktívna aj za súčasných finančných podmienok, rezort kultúry ju chce urobiť ešte dostupnejšou. Minister kultúry Marek Maďarič preto začal rokovania s ministerstvom financií o možnom znížení povinnej minimálnej výšky oprávnených výdavkov zrealizovaných na Slovensku filmovými produkciami na úroveň, ktorá by umožňovala flexibilnejšiu realizáciu väčších filmových projektov u nás,“ píše ministerstvo v tlačovej správe.

„Ak by prišlo k dohode, táto podpora by sa svojimi podmienkami stala ešte zaujímavejšou nielen pre veľké zahraničné produkcie, ale aj pre mnohé európske koprodukcie či pre slovenské diela,“ dodal rezort.

Ministerstvo tak reaguje na hlasy z prostredia domácich tvorcov, ktorí pri výrobe filmov často nedosahujú rozpočet dva milióny eur a nemôžu tak štát žiadať o refundáciu 20 percent nákladov.