Aktualizované o 11:19: V. Rusková na súde povedala, že vedela o existencii zmeniek. Zmenky mali byť podpísané začiatkom leta v roku 2000, vypovedala pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) s tým, že ich nikdy nevidela.

Jej exmanžel ju mal informovať, že ide podpísať zmenky na 500 miliónov slovenských korún v prospech druhého obžalovaného M. Kočnera. Označila ich za výpalné. O bianko zmenkách nikdy nepočula. V. Rusková tiež potvrdila, že sa v zmenkách angažoval nebohý advokát Ernest Valko.

„Paľo povedal, že to bude podpisovať niekde v priestoroch Markízy na 500 miliónov,“ povedala V. Rusková s tým, že ich nikdy nevidela. Na otázku prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Jána Šantu, či sa v rámci rodiny nerozprávali o tom, že majú dlh pol miliardy korún, uviedla, že nie.

„Zmenky som ja vypustila zo svojej mysle, keď som sa dozvedela že pán Kováčik dostal takú sumu, akú dostal,“ uviedla V. Rusková. Vysvetlila, že vzhľadom na predaj Markízy mal zinkasovať podnikateľ J. Kováčik, ktorý mal v televízii podiel, dve miliardy korún.

V. Rusková si myslela, že dlh za zmenky vyplatí M. Kočnerovi J. Kováčik z týchto peňazí. „Nikto mi neklopal v tom čase na dvere, že nesplácate,“ doplnila V. Rusková s tým, že v tom čase v rodine riešili iné veci ako dlh na 500 miliónov korún. Na otázku, či sa opýtala exmanžela, či bol dlh vyrovnaný v roku 2011, keď sa rozvádzali, odpovedala záporne.

V. Rusková počas svojej výpovede tiež uviedla, že o zmenkách mal vedieť aj vtedajší zástupca CME Martin Radvan. Ten je už po smrti rovnako ako E. Valko.

Rusková vypovedala v kauze televíznych zmeniek. Tvrdí, že o nich vedela

Zdroj: TASR

J. Šanta sa V. Ruskovej pýtal aj na to, z koho iniciatívy išla vypovedať. Reagovala, že z vlastnej. „Napísala som status na Facebooku, že existujú ľudia, ktorí vedeli o tom, že dlh existuje,“ skonštatovala V. Rusková. Následne ju oslovili novinári a Ruskov obhajca Marek Para. Na otázku, prečo sa ozvala až v januári tohto roka, keď sú zmenky v civilnom konaní už roky, uviedla, že ju P. Rusko do toho nechcel „vťahovať“.

„Očakávate nejaký bonus z toho, aby zmenky v civilnom konaní skončili pre niektorú strán úspešne?“ pýtal sa J. Šanta. „Neočakávam pán prokurátor, nepoznáte ma,“ odpovedala V. Rusková.

V rámci svojej svedeckej výpovede tiež spomínala aj násilné obsadenie budovy Markízy v roku 1998 M. Kočnerom a Petrom Čongrádym. „Ja som vtedy zažila v Markíze partiu chlapcov s bejzbalovými pálkami, ktorí sa vyhrážali každému, kto prišiel do televízie Markíza,“ spomínala V. Rusková.

„Mňa chlapci od pána Čongrádyho vytláčali autom z cesty,“ doplnila a dodala, že zažila situáciu, keď na ňu aj vytiahli zbraň. Podpis zmeniek mal túto situáciu podľa nej urovnať.

Aktualizované o 12:57: Výpoveď V. Ruskovej je zjavne účelová a jej snahou je prekryť trestnú činnosť obžalovaného P. Ruska. Tvrdí to vedúca právneho oddelenia Markízy Lucia Tandlich na margo svedeckej výpovede jeho exmanželky.

L. Tandlich tiež pripomenula vyjadrenia obžalovaného P. Ruska v čase, keď boli zmenky v civilnom konaní na Okresnom súde Bratislava V. Vtedy povedal, že V. Rusková o zmenkách nemala konkrétne vedomosti. L. Tandlich preto poukázala na rozpor s výpoveďou V. Ruskovej, že o ich existencii vedela a boli podpísané začiatkom leta v roku 2000.

Po prestávke vypovedá pred senátom Jozef Dučák, ktorý je obvineným v kauze Technopol Servis. Odpovedal záporne na otázky J. Šantu, či zabezpečoval druhému obžalovanému M. Kočnerovi starú tlačiareň, papier, pero alebo atrament.

Priblížil tiež, že M. Kočnera považuje za svojho priateľa, P. Ruska videl raz v živote. Počas kladenia otázok ho J. Šanta opakovane upozorňuje, aby odpovedal priamo a nerobil zo senátu a prítomných „blbcov“.

Aktualizované o 14:37: Vo výpovedi sa vyjadril aj k svojmu stretnutiu s bývalým exsiskárom a novinárom Petrom Tóthom okolo vraždy novinára Jána Kuciaka.

„Chcel som vedieť, čo je pravdy na tom, že je Maroš (jedna z prezývok M. Kočnera, pozn.) zapletený v súvislosti s vraždou Kuciaka,“ povedal J. Dučák na margo dôvodu, prečo sa stretol s P. Tóthom v septembri 2018. Na túto otázku mu mal dať P. Tóth, ktorý v súčasnosti proti M. Kočnerovi svedčí, zmätočné odpovede.

Rusková vypovedala v kauze televíznych zmeniek. Tvrdí, že o nich vedela

Jozef Dučák Zdroj: TASR

J. Dučák tiež uviedol, že na základe Tóthovho pokynu odovzdal ešte v lete 2018 Alene Zsuzsovej škatuľu s papiermi od M. Kočnera. Čo v nej bolo, nevie. A. Zsuzsovú zadržali v septembri 2018 pre objednávku Kuciakovej vraždy.

Vzťah k M. Kočnerovi označil J. Dučák za priateľský odvtedy, ako mu mal pomôcť v kauze pezinskej skládky. Vysvetľoval, že mu chceli úradníci doručiť akúsi zásielku, načo mu M. Kočner navrhol riešenie. „Prepíš to na mňa, mňa určite nezavrú,“ priblížil.

Po jeho svedeckej výpovedi obžalovaný P. Rusko vyhlásil, že by boli s M. Kočnerom hlúpi, keby sa spoliehali na falšovanie J. Dučáka. L. Tandlich výpoveď svedka spochybnila vzhľadom na to, že figuruje s M. Kočnerom vo viacerých kauzách. V kauze Technopol Servis, kde je J. Dučák obvinený, ho zastupuje Michal Mandzák, jeden z advokátov M. Kočnera.

Vypovedať prišiel vo štvrtok aj niekdajší majiteľ produkčného domu Forza a súčasný prezident Slovenského futbalového zväzu J. Kováčik. Ten nepotvrdil vyjadrenia V. Ruskovej a povedal, že o zmenkách nevie.

Obžalovaní podľa obžaloby prokurátora po vzájomnej dohode s obvineným Š. Aghom, ktorého trestná vec bola vylúčená na samostatné konanie, vyhotovili štyri sfalšované zmenky. Mali ich predložiť ako prílohy na vydanie platobných rozkazov.

M. Kočner je obvinený aj z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka, pri ktorej prišla o život aj jeho snúbenica Martina Kušnírová a obžalovaný v kauze spoločnosti Gatex z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. P. Rusko je obžalovaný z objednávky vraždy svojej bývalej spoločníčky v Markíze Sylvie Klaus-Volzovej.