Tresky Plesky je kreslený seriál pre deti vo veku štyri – osem rokov, zameraný na prírodné javy. Má ambíciu vysvetliť ich hravou a nenásilnou formou najmenším divákom v škôlkarskom a rannom školskom veku.

Tvorcovia pracovali najprv na pilotnej časti nazvanej Piesočná búrka, tú už RTVS mimoriadne zaradila do vysielania tento rok na Deň detí. Aktuálne sú vo výrobe ďalšie približne 8-minútové diely, dovedna ich má vzniknúť 13. Seriál má byť celý hotový v roku 2019.

Autori pri výrobe konzultovali projekt s učiteľkami aj deťmi, ktorým ukázali úvodný diel. Spolupracujú aj s odborníkmi, ktorí dohliadajú na pravdivosť hlavných princípov prírodných javov. Ide o ľudí zo SHMÚ či Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK.

Po piesočnej búrke sú témami práve produkovaných častí lavína, cunami, sopka či diery v zemi. Autorkou seriálu je Veronika Kocourková, scenár s ňou písala Martina Madejová. Pomáhal pri ňom aj Tomáš Janovic.

Do projektu oslovili tvorcovia aj speváčku Janu Kirschner, ktorá zložila znelku, ako aj pesničky v závere jednotlivých častí. Hlas kresleným postavičkám prepožičiava herec Richard Stanke.

„TV seriál má za ambíciu zaujať deti nie len originálnym výtvarným prevedením, ale hlavne témou, a zároveň naučiť základy fyziky a meteorológie hravou formou,“ napísali tvorcovia v žiadosti pre Audovizuálny fond, ktorý projekt finančne podporil.

Na vývoj a produkciu prvých piatich častí prispel RTVS dosiaľ sumou 45-tisíc eur. Na Rade RTVS odznela informácia o ďalšom finančnom vklade televízie vo výške 96-tisíc eur.

Dramaturgom za Super film je Patrik Pašš mladší, producentkou Simona Hrušovská. Výkonnou producentkou je Mirka Dírerová.

RTVS v ostatných rokoch financovala nové večerníčky Mimi a Líza, Drobci a Websterovci, ktorých divákov ponúkne tento rok počas Vianoce. Animované seriály ponúka televízia aj do zahraničia.