„Ak máte poklady ukryté v nohách, hlasivkách a v srdci, rozospieva a roztancujete celú krajinu. Bavte sa živým folklórom Slovenska v novej zábavnej súťaži RTVS,“ hovorí voice-over v náborovom spote.

Zem spieva bude súťažný formát, typologicky pôjde o talentovú šou, do ktorej sa môžu prihlásiť všetci, ktorí reprezentujú folklór na inej ako profesionálnej úrovni.

RTVS hľadá sólistov aj skupiny v troch kategóriách – tanečnej, speváckej a inštrumentálnej. Záujemcovia sa môžu prihlásiť na webe televízie, projekt je otvorený aj pre deti (účinkujú majú byť starší ako 5 rokov).

Z prihlášok si tvorcovia vyberú kandidátov, ktorých pozvú na kasting. Prvý je naplánovaný už na 24. septembra v Múzeu slovenskej dediny v Martine.

RTVS zatiaľ neprezradila, s ktorou produkčnou spoločnosťou na novinke spolupracuje. Do vysielania by sa mal formát dostať v prvom polroku 2017. Súťažiacich do šou začal hľadať telerozhlas už pre niekoľkými týždňami.

„Námet sme dostali z externého prostredia, skúsenosť máme aj z blízkeho zahraničia. Podobné relácie bežia v Holandsku, Maďarsku, v Rusku ich poznajú niekoľko. Nábor nám ukáže, aký má projekt potenciál. Predpokladáme, že značný, keďže sme krajina, ktorá má jednu z najväčších diverzít folklóru na svete,“ povedal o relácii v júlovom rozhovore pre Mediálne.sk generálny riaditeľ RTVS Václav Mika.

„Aj diváci o folklór majú záujem, hovoria o tom naše prieskumy, ale napríklad aj sledovanosť adventného koncertu, v ktorom vystupuje ľudová skupina. Veríme teda, že môžeme pripraviť veľký formát o folklóre, výpravnú šou s kastingovými prvkami, ktorá nebude viazaná na jedno miesto, ale budeme s ňou cestovať,“ dodal.