Zbojníci sú projektom, ktorý si verejnoprávna televízia vybrala v nedávnom súbehu námetov v kategórii komediálny seriál.

„Je to formát, ktorý máme vo vývoji, ide o 13-dielny komediálny seriál, ktorý stavia na poetike Pacha, hybského zbojníka,“ načrtol programový riaditeľ televízie Tibor Búza.

Námet do súťaže prihlásila dramaturgička TV Joj Kristína Cibulková. Tá na seriáli pracuje aj s ďalšími kolegami z komerčnej televízie – Stanislavom Guštafíkom a režisérom Ivanom Predmerským.

Podľa tvorcov pôjde o dobový seriál, ktorý sa vráti do jánošikovských čias. „Nemapuje históriu o Jánošikovi, ale zbojnícku tematiku. Osudy štyroch zbojníkov a zrod novej zbojníckej legendy, ktorej sa v tieni Jánošíka nedostalo toľko pozornosti,“ približuje K. Cibulková.

Dej sa odvinie od pravdivého historického kontextu, doplnený bude o komediálne prvky inšpirované aj javmi zo súčasnosti. Ako supervízor figuruje pri seriáli Milan Lasica, ktorý je pri scenároch konzultantom.

„Do konca tohto roka plánujeme ukončiť vývoj, teda synopsy všetkých častí a scenár pilotného dielu,“ dodala K. Cibulková, ktorá v Joj momentálne pracuje na pripravovanom seriáli Svet podľa Evelyn, ktorý takisto spadá do komediálneho žánru a do vysielania pôjde na jeseň tohto roka.

RTVS v seriálovej tvorbe chystá pokračovanie Kolonády, ktoré sa už začalo nakrúcať. Druhú sériu dostane aj ďalší dramatický seriál Tajné životy.

„Budúci rok začneme s Českou televíziou nakrúcať seriál Komisár. Tento rok na jeseň odvysielame prvých 16 dielov seriálu Obvoďák Martin,“ doplnil T. Búza. V Komisárovi si hlavnú úlohu zahrá Juraj Kukura, postava Obvoďáka Martina prischla Miroslavovi Donutilovi, ktorý si zahral lekára smerujúceho z veľkého mesta do malej ordinácie na vidieku.

RTVS pripravuje do vysielania aj animované seriály. Tento rok uvedie nové časti kresleného večerníčka Mimy a Líza, rozpracované má aj animáky Drobci a Websterovci – Pavúky z rohu. Obnovený je aj vývoj seriálu Mať tak o koliesko viac kombinujúci hraný a animovaný dej.