Vo svojom návrhu riešenia ekonomickej situácie verejnoprávneho média to vo štvrtok na tlačovej besede potvrdil generálny riaditeľ Václav Mika. RTVS za zvyšovanie poplatkov lobuje strategicky - ak už majú domácnosti platiť viac, mali by viac aj dostať. A to v podobe opätovného spustenia tretieho TV programu.

Nová „Trojka“ by na rozdiel od tej, ktorá vysielala od augusta 2008 do júna 2011, mala byť profilovaná ako športovo-spravodajský kanál. Podobný model uplatňujú podľa V. Miku aj ďalšie verejnoprávne televízie v Európe.

Podľa šéfa telerozhlasu by tretí kanál okrem nového obsahu umožnil zároveň stabilizovať programové štruktúry prvých dvoch televíznych okruhov a posilniť ich formátovanie.

Znamenalo by to najmä pevnú štruktúry Dvojku, ktorú v súčasnosti často rozbíjajú prenosy zo športových podujatí, ale aj zvýšenie rozsahu pôvodnej tvorby vrátane programov pre špecifické cieľové skupiny.

Samotný tretí televízny kanál by priniesol väčšie množstvo spravodajských formátov, ale najmä by koncentroval celé športové vysielanie. Pre jeho šírenie má televízia kapacitu aj terestriálnou cestou, teda vo verejnoprávnom multiplexe.

Šport si diváci pýtajú

RTVS chce aj v budúcnosti získavať práva na všetky významné podujatia vrátane hokejových šampionátov a olympiád, keďže slovenskí diváci majú o tento typ programov záujem. Aj preto v súčasnosti, keď je v kalendári niekoľko atraktívnych eventov vrátane futbalových MS, RTVS platí za šírenie HD vysielania na satelite.

Telerozhlas chce na Trojke dať priestor aj domácim športovým zväzom a zviditeľniť ostatné športy. V. Mika pripomenul, že RTVS „pomohla“ aj hokejovej lige. Nebyť jej, najvyššiu súťaž, ktorú RTVS vysiela, by možno hralo menej tímov, tvrdí V. Mika. Telerozhlas sa pokúsi aj o získanie práv na najvyššiu domácu futbalovú súťaž.

„Verím, že tretí kanál dáva zmysel pre konkrétne záujmové skupiny – športovcom môže pomôcť pri propagácii ich odvetvia, tým, že šport uvoľní miesto na Dvojke, zas zostane viac priestor pre tvorcov, ktorí môžu priniesť nové dokumenty,“ uviedol V. Mika.

Spustenie „Trojky“, ktorá je zatiaľ pracovným názvom pre novú stanicu, podmieňuje vedenie RTVS zmenou financovania verejnoprávnej inštitúcie, pri ktorej V. Mika preferuje zvýšenie platieb verejnosti. Trojka je podľa neho reálna len vtedy, ak sa od budúceho roka zvýšia príjmy telerozhlasu.

Poplatok by mohol byť okolo sedem eur

Spomedzi variantov, ako navýšiť rozpočet RTVS, je zvýšenie poplatkov podľa generálneho riaditeľa jediným systémovým riešením, ktoré môže navyše zabezpečiť RTVS väčšiu nezávislosť od štátu. Zvýšenie úhrad by zároveň predstavovalo menšiu záťaž pre štátny rozpočet. Jediným negatívom, ktorého si je RTVS vedomá, je sociálny dopad.

V. Mika opätovne pripomenul, že koncesionársky poplatok sa v nezmenenej výške 4,64 eura platí už dvanásť rokov a je najnižší v Európskej únii. Presnú predstavu o tom, ako by sa jeho výška mohla meniť, uviedol iba v náznaku.

„Ak by sme vzali do úvahy objektívny nárok RTVS, ktorý predstavuje inflačný koeficient za obdobie uplynulých rokov, blížila by sa tá suma k siedmim eurám. Je to na úrovni toho, že v prípade podobnej sumy by sme mohli rozvíjať program vrátane spustenia Trojky tak, ako sa zaväzujeme,“ načrtol a zdôraznil, že RTVS zvýšením príjmov na rozdiel od minulosti už nepotrebuje riešiť dlhy, ale naopak - chce rozvíjať verejnoprávne médium.

ČT má päťkrát viac, Chorváti platia skoro trojnásobok

Šéf telerozhlasu pripomenul aj situáciu na iných trhoch – kým televízna časť RTVS ročne hospodári so zhruba 60 miliónmi eur, Česká televízia má asi päťnásobne vyššie zdroje.

Rozpočet RTVS bol podľa posledného oficiálneho porovnania za rok 2012 najnižší spomedzi okolitých krajín, ale aj nižší ako napríklad v menšom Slovinsku, kde verejnoprávne médiá hospodárili so 131 miliónmi eur, kým RTVS pracovala s necelými 98 miliónmi.

V Chorvátsku, ktoré má porovnateľný počet obyvateľov aj ekonomiku, je úhrada verejnosti na úrovni 10,55 eura mesačne, pripomenul V. Mika.

V súčasnej situácii sa RTVS snaží aspoň zlepšovať výber úhrad. Na pomoc si nedávno povolala aj kresleného Koncesionárika, napriek tomu podiel platiteľov každoročne klesá, k čomu prispieva aj rastúci počet ľudí oslobodených od úhrad.

RTVS musí zvýšiť príjmy, ak má napredovať

RTVS je podľa V. Miku na polceste v tom, čo jeho manažment divákom a poslucháčom sľúbil, teda zvyšovanie kvality a konkrétne programové záväzky vrátane spravodajstva či detskej a pôvodnej tvorby.

„Napriek tomu už sú to objektívne ukazovatele, ktoré hovoria o tom, že diváci zmeny vnímajú. Podľa prieskumu GfK bola Jednotka spomedzi všetkých staníc v marci tou, ktorá sa najviac na základe názoru divákov zlepšovala. Median zas naše spravodajstvo vyhodnotil ako druhé najobjektívnejšie, predtým sme boli až štvrtí v poradí,“ sumarizoval V. Mika.

Podľa generálneho riaditeľa si je RTVS vedomá, že sama vlastné financovanie nezmení, no cíti povinnosť tému otvoriť. Po stretnutí s odbornou verejnosťou plánuje V. Mika riešiť problematiku na úrovni parlamentného výboru pre kultúru a média, ktorý by mohol iniciovať príslušné legislatívne zmeny tak, aby už od budúceho roka boli príjmy RTVS vyššie.

„Sme pripravení aj na oponentúru a iné návrhy, vnímame však politickú zhodu v tom, že financovanie RTVS treba zmeniť. Isté je, že ak by sme v budúcom roku mali príjmy na úrovni tohto, v ktorom si pomáhame s úsporami z predošlých dvoch, bola by celková bilancia RTVS zlá a chýbalo by nám asi 12 miliónov eur,“ dodal V. Mika.