So vstupom do politiky sa novinári v rodine automaticky dostávajú pod dôslednejšiu kontrolu okolia, politických rivalov, či novinárskej obce. Môžu čeliť podozreniam, či nevypomáhajú politickým ambíciám partnera alebo či nezadržiavajú informácie, ktoré by mohli byť v ich neprospech.

Po voľbách sa dvojkariérové manželstvo, novinár/ka – politik/-čka, dotkla viacerých známych žurnalistov. Hrozbu možného konfliktu záujmov vidia v redakciách rôzne: niekde sa v náplni nezmenilo nič, inde sa presne vymedzili pravidlá. Jeden novinár dokoncel musel s písaním na spravodajstva úplne skončiť.

Prechod na blog. Stop s investigatívnou žurnalistikou a spravodajstvom dostal v denníku Sme (pozn.: autorka tohto článku publikuje aj v Sme) novinár Tom Nicholson, manžel štátnej tajomníčky Lucie Nicholsonovej (SaS) „Po zvolení Lucie Nicholsonovej do parlamentu prestal Tom Nicholson pracovať na spravodajstve, investigatívnych témach a prestal písať politické komentáre,“ povedal zástupca šéfredaktora Sme Lukáš Fila. Nicholson naďalej pôsobí v rámci vydavateľstva Petit Press. „O presnej náplni práce sa naďalej rokuje,“ povedal Fila.

Sám Nicholson v svojej práci konflikt záujmov nevidí, rozhodnutie vedenia rešpektuje. „Konflikt záujmov sa môže vyskytnúť, ale len v prípade, ak novinár píše o politike. Ak píšete niečo, čo je pre nejakého politika nepríjemné, tak sa bude snažiť vytvoriť na novinára tlak, buď cez manželku, alebo tým, že bude na novinára verejne útočiť kvôli nejakému „konfliktu záujmov“,“ hovorí Nicholson, ktorý má skúsenosť aj so žurnalistikou v Kanade.

„Týmto tlakom môže odolať, ale nezmení to nič na tom, že tlaky existujú. A to je nebezpečné.“ Z druhej strany podľa neho hrozí aj to, že sa novinár môže od manželky dozvedieť nejaké zaujímavé pikošky, ktoré by sa ako bežný novinár nedozvedel. Zverejniť ich? „Je nezdravé mať také dilemy, lebo novinár by mal v prvom rade písať všetko, čo by sa verejnosť mala dozvedieť, bez ohľadu na to, či nejaká manželka si to želá alebo nie.“

Nicholson si myslí, že veľa novinárov má aj iný konflikt záujmov, o ktorom sa však nevie, čo je o tonebezpečnejšie. Podľa neho konflikt, ktorý je známy a jasný, sa dá manažovať, ale rozhodnutie vedenia rešpektuje. „Ak nemám pokračovať v písaní na spravodajstvo, zrejme budem robiť investigatívu iba vo forme blogu. Nie som ochotný sa vzdať novinárčiny, lebo je to to, čo ma napĺňa, a v konečnom dôsledku mi je politika úplne ukradnutá.“ Prvý už aj napísal a hneď v úvode aj popísal svoju situáciu.

Aj keď doma, s kariérou nekončí. Beáta Lipšicová má za sebu úspešnú kariéru novinárky – pracovala pre noviny, rádio, televízie, kde moderovala politické diskusie. „Možný konflikt záujmov som vždy riešila po dohode s vedením redakcií (STV, Ta3) jednoducho – novinársky som sa vyhýbala témam, ktoré rezortne alebo politicky zastrešoval môj manžel,“ povedala pre Mediálne.sk Lipšicová. Po svadbe s politikom KDH Danielom Lipšicom sa sama stiahla do úzadia. Robila dramaturgičku politickej talkshow De Facto na Joj.

„Riziko konfliktu záujmov sa tu eliminovalo, pretože priebeh celej diskusie a jej výsledok mal v rukách moderátor. Ak sa rozhodol do diskusie pozvať môjho manžela, na výrobe relácie som sa nepodieľala,“ hovorí Lipšicová, za slobodna Oravcová. Denník Pravda nedávno napísal, že v súčasnosti robí aj dramaturgičku relácie Na telo. Podľa Markízy to pravda nie je. „Do prípravy predvolebných diskusií a volebných štúdií sa zapojila v poslednej fáze spoluprácou na príprave podkladov pre moderátorku a komunikáciou s jednotlivými straníckymi centrálami," povedal šéfredaktor spravodajstva Markízy Lukáš Diko.

Hoci Lipšicová momentálne nepracuje, pretože je na materskej, nemyslí si, že by angažovaním sa manžela vo vysokej politike mala so svojou novinárskou kariérou skončiť. „Dvojkariérové manželstvo nie je nikde vo svete nič výnimočné a nemyslím si, že kariérny novinár kvôli politickej angažovanosti partnera musí z večera do rána zabaliť svoju profesiu, kvôli ktorej roky študoval a ktorej dal všetko. Navyše, konflikt záujmov je v takomto prípade verejná vec, takže ako novinár som pod absolútnou kontrolou a drobnohľadom tak čitateľske1j, ako aj odbornej verejnosti. Akýkoľvek „prešľap“ si vtedy jednoducho nemôžete dovoliť,“ myslí si Lipšicová.

Niektoré témy majú stop. Manžel ministerky spravodlivosti z SDKÚ-DS Lucie Žitňanskej Eduard Žitňanský je dlhoročný ekonomický novinár, ktorý pracuje pre Profit (pozn.: patriaci spolu s Mediálne.sk do skupiny TREND Holding). „Moja manželka pôsobí v politike už pomerne dlho a doteraz sme - teda ani ona ani ja - nemali problém s konfliktom záujmov,“ povedal E. Žitňanský. „Celkom iste nebudem spracúvať žiadnu tému týkajúcu sa justície. Všetky ďalšie prípady, kde by hoci aj len teoreticky mohol vznikať problém, budeme riešiť v redakcii, tak ako to bolo aj doteraz,“ dodal E. Žitňanský. „Závisí to od korektnosti človeka, nie od toho, koho má za partnera,“ myslí si šéfredaktor Profitu Igor Matloň. S E. Žitňanským spolupracuje dlhé roky, doposiaľ v tejto oblasti s ním nemal problém.

Syn Eduarda Žitnanského Robert je manželom novej poslankyne za KDH Jany Žitňanskej. Ako externý zamestnanec v Ta3 už šesť rokov pripravuje aj moderuje ekonomicky zameranú reláciu Analýzy a trendy. Okrem toho píše aj externe pre viaceré média. „Je to názorová publicistika, ale ekonomická, a preto vyslovovaniu politických názorov sa striktne vyhýbam a nabádam k tomu aj hostí,“ povedal R. Žitňanský. Podľa neho vznik konfliktu v relácií nehrozí aj preto, že  politikov či kandidujúcich ekonómov do relácie nepozýva už od roku 2007.

Na jeho náplni práce nevidí dôvod nič meniť aj televízia Ta3. „Nakoľko jeho práca pre Ta3 má výlučne odborný charakter. Relácia Analýzy a trendy sa zaoberá výhradne odbornými témami a nie je politickou diskusnou reláciou,“ povedala hovorkyňa televízie Zuzana Vachová.

R. Žitňanský prispieva analýzami, komentármi aj do viacerých printových médií. „Vždy každému, kto ma požiada o text, vysvetlím svoju situáciu, takže napísaniu akéhokoľvek textu vždy predchádza explicitný súhlas objednávateľa článku s tým, čo a na akú tému napíšem, aj s vedomím rodinných politických špecifík. Niekedy sa to uvádza pod menom, niekedy nie, záleží to vždy len na médiu, pre ktoré píšem, ja s tým nijaký problém nemám,“ povedal Žitňanský.

Manželkou politika, bývalého ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka, je moderátorka STV Jarmila Hargašová. Správy STV moderovala aj v časoch, keď jej muž bol ministrom či teraz, keď je poslancom (Oprava: Lajčák nie je poslancom žiadnej politickej strany. Za chybu sa ospravedlňujeme). STV v tom nikdy nevidela nijaký problém. V správach na to zároveň neupozorňovala.

Prepojenie cez vlastníctvo. Jasné prepojenie medzi politikom a novinárom, respektíve médiom je napríklad pri týždenníku Slovenský rozhľad. Týždenník relatívne otvorene propaguje strany Smer-SD či ĽS-HDZS, vrátane politka Smeru-SD Stanislava Kubánka. Rozhľady vydáva spoločnosť Trend International, ktorý v minulosti vlastnil Kubánek, od roku 2003 jeho družka Monika Magáčová. Kubánek je v každom čísle ako autor článkov, komentárov, nechýba na mnohých fotkách. Magáčová na otázky o zlúčení publikačnej a politickej činnosti neragovala.

Príkladom vzorového presadzovania politických záujmov cez médiá je Pavel Kapusta – vydavateľ, šéfredaktor a redaktor Extra plus. Keď nedávno kandidoval za SNS do parlamentu, vychádzali v Extra plus nielen články obhajujúce stranu, ale dokonca v poslednom čísle pred voľbami vyšiel profilový rozhovor s Kapustom ako kandidátom do volieb.

Pravidlá nie sú. Na Slovensku neexistuje zákonná norma, ktorá by stanovovala pravidlá pre dvojkariérové manželstva. Podľa mediálneho analytika Gabriela Šípoša veľmi záleží od kontextu, aj od konkrétneho prípadu. „Ale minimum je vždy informovať čitateľov o konflikte, aby vedel, na čom je,“ povedal Šípoš. Najhoršie podľa neho je tváriť sa, že konflikt neexistuje a nerobiť nič. „Vtedy totiž hrozí, že bude médium legitímne spochybňované aj v prípadoch, kde si možno editori dali naozaj veľký pozor na možné nežiadúce osobné vplyvy.“

Podľa Lukáša Filu zo Sme tiež záleží na konkrétnom prípade: „Napríklad športový redaktor, ktorého manželka pracuje v miestnej politike, konflikt nemá. Politickí komentátori alebo investigatívni redaktori, ktorých partneri pôsobia vo výkonných politických funkciách na celonárodnej úrovni, to majú zložitejšie.“

V Amerike je veľa prípadov, keď novinár, ktorý žije s politikom, naďalej vykonáva svoju prácu. Novinár Ron Brownsteinz z Atlantic Media Company je manželom Eileen McMenamin, riaditeľky pre komunikáciu senátora Johna McCaina. Televízna reportérka Andrea Mitchell sa vydala za predsedu Federálneho rezervného systému Alana Greenspana a novinársku kariéru neukončila. Rovnako ani Connie Schultz z Cleveland Plain Dealer, manželka senátora z Ohio Sherroda Browna. Naopak Maria Shriver sa svojej práce vzdala, keď už keď jej muž Arnold Schwarzenegger kandidoval za guvernéra Kaliforniu.

Osvedčeným postupom v Amerike je, že médium zverejní hrozbu možného konfliktu.  Podrobne o tom, ako sa vyhýbať konfliktom záujmov, hovorí etický kódex New York Times. „Aby sa predišlo konfliktom, zamestnanec nebude mať prístup k príprave alebo kontrole obsahu správ o príbuzných, s ktorými sú spojení pokrvne alebo sobášom.... Zamestnanec by mal včas informovať redakciu o možnom konflikte záujmov. Situácia sa prediskutuje v redakcii. Vo väčšine prípadov postačí, ak sa na tento prípad v novinách upozorní. Ale ak sa redakcia zhodne na tom, že ide o vážnejší problém, môže byť zamestnanec stiahnutý z niektorých oblastí, alebo jeho zaradenie môže byť pozmenené.“