Na Dvojke STV budú súťažiť študenti. Prvýkrát aj za štátne peniaze

Slovenská televízia pokračuje v chrlení novinkových projektov vlastnej tvorby. Koncom apríla na Dvojke štartuje "veľká vedomostná šou" pod názvom Hlava XXI.

"Ide o multimediálnu vedomostnú súťaž vysokoškolákov a stredoškolákov, v ktorej nadaní študenti majú jedinečnú možnosť vyhrať ročné štipendium na prestížnych európskych univerzitách," povedal o obsahu projektu pre Mediálne.sk PR manažér Dvojky a Trojky STV Branislav Šanta. "Úlohou tohto televízneho formátu nie je „vyrobiť“ nové hviezdy, skôr dať príležitosť talentovaným mladým ľuďom svoje nadanie rozvíjať," dodal.

Zároveň tiež ide o vôbec prvý projekt, ktorý verejnoprávna televízia vyrobí na základe zmluvy so štátom. V nedeľnej relácii 3-2-1-Štart! to uviedol hovorca STV Peter Susko.

Hlava XXI v podpísanom znení zmluvy so štátom

Minutáž: mesačne 3x20 minút (magazíny) + 1 x 60 minút (prenos finále)
Počet častí: 30 magazínov + 10 finálových večerov ročne
Druh akvizície: koprodukcia
Koproducent: nezávislý producent SR
Technológia: magazíny - záberová technológia, finálové večery - prenos
Stav rozpracovanosti: námet, koncepcia súťaže, témy magazínov
Noticka: Vedomostná súťaž pre stredoškolákov a vysokoškolákov so zameraním na rozšírenie jazykových znalostí, vedomostí v študijnom odbore a poznaní krajín EÚ i v zámorí umožní súťažiacim získať študijné pobyty na renomovaných svetových univerzitách
Príspevok štátu: 5 000,- EUR/časť; spolu 150 000,- EUR/30 častí/magazíny. 16 600,- EUR/časť; spolu 166 000,- EUR/10 častí/finále. Spolu: 316 000 EUR/30 magazínov+10 finále
Podiel koprodukcie: 60% koproducent, 40% STV (z príspevku štátu)

Štruktúra projektu bude zakaždým rozvrstvená na celý mesiac. Prvé tri týždne, vždy v pondelky o 21:00, sa sa vo vysielaní objavia magazíny. "V prvom sa predstaví univerzita, v druhom krajina univerzity a v treťom osobnosť, zväčša nositeľ Nobelovej ceny," vysvetľuje Šanta. K samotnému súťaženiu tak dôjde len raz mesačne. "V posledný pondelok mesiaca sa o 20:00 z veľkolepej scény zo štúdia MD IV odvysiela priamy prenos súboja študentov," dodal PR manažér. Ide o rovnaké priestory v ktorých STV vyrábala ťažiskové projekty ako Slovensko hľadá SuperStar, Hit storočia či Eurovision Song Contest.

Na Dvojke STV budú súťažiť študenti. Prvýkrát aj za štátne peniaze

Priame prenosy budú moderovať herec a operný spevák Filip Tůma a vysokoškolská profesorka Martina Ostatníková. Podľa medializovaných informácií mal program pôvodne uvádzať Michal Hudák. Garantom projektu je podľa Šantu držiteľ ocenenia Vedec roka 2009 a svetová špička v kozmickom výskume – profesor Jozef Masarik.

Projekt by mal trvať desať mesiacov, úvodné dve vydania budú podľa oficiálnej stránky Hlavy XXI na Facebooku pilotné. Prvé z nich odvysiela Dvojka v pondelok 26. apríla 2010 so začiatkom o 20:10. Vyhradený má 65-minútový slot.

Slovenská televízia dostane na základe zmluvy so štátom tento rok na výrobu programov vo verejnom záujme 12 a pol milióna eur, a po nasledujúce štyri roky vždy minimálne 10 miliónov eur.

  • STV chce fantazijný príbeh v 3D, HD seriál za milión eur či súťaž mladých intelektuálov: Platiť má štát

V aktuálnej sezóne spúšťa najviac noviniek práve STV. Len na Jednotke ich ponúkla už takmer desať, skrátka neostala ani Dvojka. Okrem chystaného ťažiskového projektu Moja naj kniha, relácií Hlas Európy, Slovensko a svet či Traja v sieti druhý kanál spustil aj nové magazíny Energetika, Na doskách a dokumentárno-publicistickú sériu Dialógy o závislostiach.

Anotácia prvého vydania projektu Hlava XXI

20:10   Hlava XXI

            65 min.

Súťažno - zábavný program pre stredoškolákov a vysokoškolákov. Napínavý súboj o plne hradené ročné štipendium na svetovej univerzite, tento krát výnimočne so študentami - tvorcami samotnej relácie. 

Štruktúra projektu Hlava XXI

  • 1. týždeň v mesiaci: Magazín UNIVERZITA
  • 2. týždeň v mesiaci: Magazín KRAJINA
  • 3. týždeň v mesiaci: Magazín OSOBNOSŤ 
  • 4. týždeň v mesiaci: FINÁLE

V prvom mesiaci sa postupne predstavia univerzita Sienna, Taliansko a profil osobnosti – nositeľa Nobelovej ceny Carla Rubiu (časticový urýchľovač).