Disney rado hovorí, že je vo svojej kategórii samo – že v podstate nemá konkurenciu. Pravdaže, každá spoločnosť má priamych či nepriamych rivalov, a Disney nemá monopol ani na jedno z odvetví, ktorým sa venuje.

Masívne zisky

Šíre spektrum toho, v čom všetkom vyniká, je však ohromné. Disney vlastní 53 hotelov a rekreačných rezortov po celom svete, organizuje okružné plavby s flotilou vlastných luxusných lodí a v 12 zábavných parkoch ročne privíta asi 145 miliónov návštevníkov, nehovoriac o vlastníctve filmových štúdií a vlastnej streamovacej platforme Disney+.

Najnovším seriálom na Disney plus je Andor, ktorý spadá pod ságu Hviezdnych vojen.
Zdroj: Disney plus
Najnovším seriálom na Disney plus je Andor, ktorý spadá pod ságu Hviezdnych vojen.

To sú naozaj slušné zisky, ak si vezmete, že za jeden lístok do Disneylandu pýtajú pri vstupe od 255 do 440 dolárov.

Ak vám táto cena príde ohromne vysoká, nie ste sami - aj vďaka tomu však dokázala firma vytvoriť v najnovšej bilancii aktuálneho fiškálneho roka rekordné zisky, hoci v uplynulom období v parkoch paradoxne privítala menej ľudí. Len z atrakcií Disney podľa medializovaných informácií vyťažilo dokopy 7,4 miliardy dolárov, čistý zisk podľa Wall Street Journal predstavoval 2,2 miliardy.

Mágia je drahá

Disney často básni o mágii a zážitku, a z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že navštíviť niektorý z ich parkov zážitkom je - no je to tiež skúsenosť veľmi nákladná, ak sa rozhodnete, že si chcete výlet dosýta užiť.

K dispozícii máte bezplatnú aplikáciu, vďaka ktorej si viete pozrieť nielen interaktívnu mapu Disneylandu, ale vidíte aj čakacie časy - pohybujúce sa v lepších prípadoch okolo 20 minút a v horších 60 a viac. Aj tu však existuje platená časť, ktorá vám umožní napríklad obísť čakanie v rade alebo vás upozorňuje na zľavy miestneho "merčandajzu".

Josh D'Amaro (Chairman, Disney Parks, Experiences and Products) a scenárista Jon Favreau, ktorý sa podieľa na obľúbenom seriáli Mandalorián. Najnovšie táto postava pribudne aj do Disneyho zábavných parkov.
Zdroj: Image Group LA
Josh D'Amaro (Chairman, Disney Parks, Experiences and Products) a scenárista Jon Favreau, ktorý sa podieľa na obľúbenom seriáli Mandalorián. Najnovšie táto postava pribudne aj do Disneyho zábavných parkov.

A keďže čakanie dokáže byť naozaj dlhé a suveníry drahé (25 dolárov za plyšáka veľkého ako dlaň), 15 dolárov denne za takúto pomoc väčšina návštevníkov rada zaplatí. Sú to však ďalšie náklady navyše, ktoré sa kopia a kopia...

Disney tiež spoplatnilo služby, ktoré predtým boli zadarmo, týkajúce sa bezplatnej prepravy na hotel či parkovania, a tiež zdvihlo ceny jedla (zhruba 12 dolárov za "kebab" a 5 dolárov za pol litra pitnej čistej vody). O desať dolárov išili hore ešte aj legendárne myšacie uši, bez ktorých sa žiadna návšteva Disneylandu nezaobíde. Teraz stoja až 40 dolárov.

Pokračovanie nájdete na ďalšej strane >>>