Zadržaný bieloruský opozičný novinár Raman Pratasevič sa vo štvrtok objavil v bieloruskej štátnej televízii, kde sa v rozhovore v slzách priznal k organizovaniu protivládnych protestov a povedal, že rešpektuje prezidenta Alexandra Lukašenka. Pratesevičova rodina a opozícia uviedli, že rozhovor bol vedený pod nátlakom.

Bieloruská bezpečnosť zadržala Prataseviča a jeho partnerku Sofii Sapegaovú 23. mája po vynútenom pristátí lietadla spoločnosti Ryanair, ktoré s nimi a ďalšími cestujúcimi mierilo z Atén do litovského Vilniusu. Od svojho zatknutia sa bývalý hlavný redaktor informačného kanála Nexta objavil na obrazovkách tretíkrát.

,,Je bolestné sledovať 'priznanie' Ramana Prataseviča. Jeho rodičia veria, že bol mučený. To nie je Raman, ktorého poznám," uviedol Franak Viačorka, ktorý pôsobí ako poradca opozičnej Svjatlany Cichanouskej. ,,Je rukojemníkom režimu a my musíme urobiť všetko pre to, aby bol prepustený spolu s ďalšími 460 politickými väzňami," napísal na twitteri.

KK38 Minsk - Na snímke bieloruský novinár Raman Pratasevič hovorí do kamery vo väznici v  Minsku v pondelok 24. mája 2021. Na rôznych weboch sa v pondelok objavili správy, že Pratasevič je pre problémy so srdcom v kritickom stave. Ako prvá túto správu zverejnila Pratasevičova matka, ktorá sa odvolala na informácie z lekárskeho prostredia. Provládna televízia v Bielorusku však následne odvysielala videozáznam, v ktorom samotný Pratasevič tieto dohady vyvracia. Tvrdí, že je v poriadku, vo vyšetrov
Neprehliadnite

Odklon letu na mňa nastražil nemenovaný spolupracovník, vyhlásil Pratasevič vo videu

Video, na ktorom sa minulý mesiac priznala Pratasevičova priateľka Sapegová, ktorá má ruské občianstvo, podľa opozície tiež vzniklo pod nátlakom. Lukašenkova kancelária na žiadosť Reuters o komentár nereagovala. Bieloruské úrady už skôr Prataseviča označili za extrémistu, ktorý podnecoval k násiliu a tvrdia, že jeho priznania v televízii sú dobrovoľné. Pratasevič povedal, že rozhovor poskytuje z vlastnej vôle. ,,Som si takmer istý, že ma verejnosť odsúdi a že zo zhromaždenia na moju podporu nič nebude," povedal. ,,Je mi to však jedno," dodal.

,,Okamžite som priznal svoju vinu pri organizovaní masívnych neoprávnených podujatí," povedal Pratasevič. ,,Veľa som kritizoval Alexandra Grigorieviča (Lukašenka), ale keď som sa začal viac zaoberať politickými témami, začal som chápať, že robí správnu vec, a určite ho rešpektujem," poznamenal novinár v 90-minútovej videu. Ku koncu rozhovoru sa Pratasevič rozplakal a povedal, že sa raz chce oženiť a mať deti. Jeho otec agentúre AFP povedal, že mu rozhovor spôsobil bolesť. ,,Poznám svojho syna veľmi dobe a myslím si, že by nič také nepovedal. Zlomili ho a donútili ho, aby im povedal, čo chcú," uviedol.

JB 16 Minsk - Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko počas prejavu na zasadnutí parlamentu v Minsku 26. mája 2021. Západom neuznaný bieloruský prezident Alexandr Lukašenko v stredu pohrozil, že Bielorusko na svojich hraniciach oslabí kontrolu nad obchodovaním s drogami a nelegálnou migráciou. V prejave na pôde parlamentu Lukašenko v stredu vyhlásil, že Bielorusko na svojich hraniciach
Neprehliadnite

Bielorusko reaguje na sankcie USA odvetnými opatreniami

Západné štáty za vynútené pristátie lietadla Lukašenka kritizujú a zároveň zaviedli voči bieloruským činiteľom sankcie kvôli potlačeniu protestov po minuloročných voľbách. Za víťaza augustových bieloruských volieb úrady opäť vyhlásili hlavu štátu Lukašenka, ale podľa mnohých v skutočnosti vyhrala Cichanouská, ktorá sa krátko po voľbách uchýlila do susednej Litvy. V pondelok Cichanouská povedala, že je Pratasevič pravdepodobne vo väzení bitý a mučený. Právnik, ktorý ho navštívil, povedal, že je v poriadku.