Na zasadnutí Rady RTVS bola reč o oboch vydaniach Sobotných dialógov. O relácii z 12. novembra trvala diskusia výrazne kratšie – moderátor B. Dobšinský sa za výraz „oranžové tupé“, ktorým označil víťaza amerických volieb Donalda Trumpa pri kladení otázky europoslancovi Ivanovi Štefancovi, ospravedlnil prostredníctvom písomného stanoviska, ktoré prečítal šéf spravodajstva Lukáš Diko.

„Výraz ‚oranžové tupé‘, ktorý som v súvislosti s novozvoleným prezidentom Donaldom Trumpo použil, bol nevhodný a neprofesionálny. Moderujem už dlhé roky, vždy s plným osobným nasadením a so snahou o nestrannosť, vecnosť, faktickú presnosť, ako i nadhľad a odstup, no kto robí, robí aj chyby. Túto svoju reakciu som si sám a z odstupu vyhodnotil ako svoju moderátorskú chybu vyplývajúcu z dynamiky živého vysielania. Mrzí ma to a pracujem a budem i naďalej pracovať na sebe tak, aby sa podobné chyby viac nestávali,“ uviedol moderátor.

V debate s Ficom zlyhal, tvrdí členka Rady

Pri vydaní relácie, kde bol hosťom R. Fico, sa diskusia krútila okolo dramaturgie relácie a spôsobe, akým ju B. Dobšinský viedol. Značná časť relácie bola venovaná kauze na ministerstve zahraničia, pričom na iné avizované témy veľa priestoru nezvýšilo. Moderátor navyše aj podľa názoru niektorých členov Rady svoju úlohu v tomto prípade nezvládol.

„Pre mňa je zarážajúce, že moderátor nie je schopný dodržať dramaturgiu, ktorú sám stanovil. Nedozvedel som sa ako poslucháč, čo ma v tej chvíli zaujímalo - nedostal sa k téme rozpočtu, pretože polovicu relácie venoval tomu, či slečna Hlávková niečo uverejnila na sociálnej sieti, čo sa ukázalo ako mediálna bublina, ktorá chvíľu fučala a potom spľasla,“ poznamenal podpredseda Rady Martin Kákoš, podľa ktorého sú priestorom na nepodstatné témy či bulvarizáciu komerčné médiá. 

Aj podľa predsedu Rady Igora Galla sa téma rozpočtu dala zaradiť na začiatok relácie, no hodnotiť relevantnosť tém z pohľadu poslucháča si netrúfol. „RTVS musí reflektovať aktuálne témy, ktoré v spoločnosti rezonujú. Samozrejme, otázka je, akým spôsobom a aký priestor im venovať,“ poznamenal.

Dobšinského kritizovala aj členka Rady Dóra Hushegyiová. Po piatich minútach bol pre poslucháča jasný postoj premiéra ku kauze predraženia, opakované otázky nemali zmysel. Nadobudla som pocit, ako by pán Dobšinský chcel iba provokovať. Považujem ho za dobrého redaktora, vždy je veľmi dobre pripravený, ale 26. novembra profesionálne zlyhal,“ vyhlásila.

Hľadal analógiu s Mečiarom

Podľa ďalšieho člena Jozefa Chudíka bol spôsob komunikácie moderátora neprijateľný. „Americkí, nemeckí novinári vedú kritické rozhovory s vysokými predstaviteľmi, ale nie spôsobom, ktorým sú vedené Dialógy,“ poznamenal.

„Redaktor nedovolí vysloviť jednu vetu celú, nedáva priestor na vyjadrenie. Zrátajte, koľko týchto skokov do reči tam bolo. Je to neprijateľné. Je to vulgarizácia komunikácie, zhadzovanie autorít,“ tvrdí J. Chudík, ktorý tiež prezentoval názor, že „nastúpiť cestu komunikácie so snahou vyprovokovať premiéra k neprimeranej emocionálnej reakcii je jednoznačne politicky likvidačný cieľ“.

„To je zámer, on vie, čo hovorí. Táto forma komunikácie bola použitá aj pri Mečiarovi. Nemôžeme si vo verejnoprávnej inšitúcii dovoliť takýto spôsob vulgarizácie,“ dodal.

Predseda Rady I. Gallo sa k hodnoteniu samotného obsahu dostať nechcel, debatu smeroval k dramaturgii a profesionalite moderátora, k čomu smerovali aj podnety. „Je dosť tenký ľad hodnotiť obsah a hovoriť o vhodnosti tej či onej otázky. V prípade tejto politickej diskusie sa vyžaduje od moderátora, aby bol oponentom. Otázka je, kde je hranica. Od stola sa však o tom ľahšie hovorí,“ uviedol.

Vedenie pripomína, že aj premiér má v diskusii svoj cieľ

Aj generálny riaditeľ RTVS Václav Mika pripomenul neľahkú úlohu moderátora, ak stojí voči premiérovi sám. „Moderátor aj poslucháčom pripomína, že nie je zástupcom opozície, ale prezentuje názory, ktoré nie sú jeho a ako oponent ich musí prednášať, nastoľovať, možno aj opakovať,“ poznamenal šéf telerozhlasu.

RTVS čelí kritike, že by formát s osamoteným premiérom v éteri mala zrušiť, no podľa V. Miku takýto obsah do verejnoprávneho priestoru patrí.

„Obsah vyplýva z vnútornej štruktúry toho formátu, ktorý by sme nemali spochybniť. Relácia vzbudzuje zrejme pozornosť aj preto, že celková atmosféra rozhlasu je v menej emotívnom, nekonfrontačnom tóne, no toto je živá diskusia. Premiér má v nej veľkorysý priestor a aj ho využíva.“

Okrem Dobšinského úlohy pripomenul L. Dikovi aj záujmy druhej strany v debate. „Odznieva tu, že Braňo Dobšinský je skúsený a dlhoročný moderátor, ale proti nemu sedí skúsený a dlhoročný politik. Nebudem hodnotiť politiku, ale niekedy je cieľom politika dostať debatu do nejakého spôsobu,“ naznačil.

Pripustil však, že uvedená relácia sa mohla z pohľadu moderátora vyvíjať aj lepšie. „Naším cieľom je, že profesionál sa nesmie nechať do toho chytiť, aby sa debata vyšpičkovala až do úrovne ako to bolo 26. novembra. Na druhej strane Braňo Dobšinský sa snažil tému ukončiť, ale v tom momente už politik nebol ochotný ju uzavrieť. Tu je naša povinnosť byť schopný v správnom momente prejsť na ďalšiu tému, aj keď nie vždy v živej diskusii sa dajú vyčerpať všetky avizované tematické okruhy.“

Nechali si spraviť analýzu, o reláciách ešte bude reč  

Rada RTVS k podnetom neprijala uznesenie, spravodajstvom a publicistikou telerozhlasu sa chce zaoberať komplexnejšie na ďalších zasadnutiach. Formáty politickej diskusie ako Sobotné dialógy či O 5 minút 12 budú jej členovia hodnotiť po novom písomne za konkrétne obdobie.

Samotná RTVS si aj v súvislosti s kritikou Sobotných dialógov nechala spraviť rozsiahlu analýzu spravodajstva a relácií od spoločnosti Media Tenor, s ktorou bude pracovať.

L. Diko z nej už prezentoval niektoré čiastkové výsledky – podľa nich bola transparentnosť prezentovaných tvrdení moderátora B. Dobšinského v období marec – júl minulého roka na úrovni 65 percent a v období od septembra do decembra, kam spadajú obe hodnotené relácie, na 71 percentách, teda narástla.

Moderátor O 5 minút 12 Martin Strižinec dosiahol v skoršom meraní 77 percent, od septembra do decembra 72 percent.

„Pri Sobotných dialógoch sa transparentnosť zvýšila, pri TV formáte budeme analyzovať, prečo sa znížila,“ načrtol L. Diko s tým, že pri českom moderátorovi politických diskusií Václavovi Moravcovi firma namerala transparentnosť na úrovni 80 percent, no jeho tvrdenia podľa L. Dika podporuje aj televízna grafika či zazdrojované výroky, čo v rozhlase je ťažšie realizovateľné. 

Z analýzy Media Tenoru vyplýva aj 69-percentný podiel prerušení hosťa moderátorom v Sobotných dialógoch. RTVS bude od firmy chcieť očistenú štatistiku od vydaní, kde je hosťom samotný R. Fico, pretože tie logicky ovplyvňujú celkové výsledky – vzhľadom na posunutú úlohu moderátora v tomto formáte.