Spravodajský web Sme.sk na blogu oznámil, že od budúceho týždňa zavedie nový typ komentárov k článkom – moderované diskusie. Ako web uviedol, využívať ich chce pri malom počte článkov, zhruba jednom percente.

Filtrovať príspevky diskutujúcich budú moderátori, povoľovať budú také, ktoré „pomáhajú verejnej debate“.

Najčítanejší spravodajský portál krok zdôvodňuje aj tým, že chce vyhovieť čitateľom, ktorí sa najčastejšie ponosujú práve na úroveň diskusií. Zaujímavé názory v nich podľa Sme.sk prebíja často „hlušina“.

 

Web k moderovaniu debát pristupuje po vzore veľkých svetových médií ako BBC či The New York Times. Moderované diskusie bude označovať textovým upozornením nad komentármi.

Sme.sk chce vecné diskusie, niektoré budú po novom moderované (aktualizované)

Moderovanie v praxi prinesie odložené zverejňovanie komentárov. Tie sa vo vlákne zobrazia až po schválení moderátormi. Podľa Sme.sk budú zverejnené len príspevky, ktoré „prinášajú nové relevantné informácie alebo kvalitne vyargumentované názory“.

Sme čitateľov informuje o štyroch konkrétnych typoch príspevkov, ktoré majú predpoklad byť v moderovanej diskusii schválené. Web uvíta doplňujúce informácie odborníkov, osobné skúsenosti čitateľov s témou, iný názor podporený dôkazmi a reakcie na ostatných diskutujúcich v rámci vecnej polemiky.

Naopak, v debatách odmietne ľudí, ktorí si článok neprečítali, diskutujúcich vyjadrujúcich sa k inej téme či k ostatným diskutujúcim, respektíve porušujúcich kódex diskutujúceho. Sme.sk nechce ani spätnú väzbu autorom či redakcii, tú majú čitatelia posielať osobne na konkrétne adresy.

Podľa informácií z blogu si web sľubuje kvalitnejšie diskusie, ktoré plánuje po novom využiť aj pri článkoch, kde doteraz komentáre neboli zapnuté, lebo generovali priveľa urážlivých príspevkov a porušení kódexu.

„Moderované diskusie sa v prvom rade budú využívať tam, kde sme doteraz diskusie vôbec nepovoľovali. Boli to články k témam, kde sa vyskytovalo mimoriadne veľa rasizmu či osobných útokov,“ uviedol pre Mediálne.sk zástupca šéfredaktora denníka Sme Tomáš Bella.

Sme.sk už obmedzovalo diskusie pri zavedení platobného systému Piano. Neobmedzené prispievanie majú iba predplatitelia, ktorých komentáre majú zelené podfarbenie. Návštevníci bez Piana majú počet príspevkov obmedzený.

Moderované diskusie bude zatiaľ Sme testovať, v tejto fáze neplánuje využiť systém, že na nepovolení príspevku sa budú musieť zhodnúť viacerí administrátori. 

„Zatiaľ je to experiment, ktorý sa dotkne len zlomku článkov. Napríklad ešte nevieme, o koľko samotný oznam o moderovaní zníži počet príspevkov, ktoré budú ľudia k článkom pridávať, a nakoľko sa budú diskutujúci sami správať slušnejšie, keď už vopred uvidia, že ich text musí niekto ďalší schváliť. Až podľa prvých výsledkov uvidíme, nakoľko sa bude systém rozširovať ďalej a či bude potrebný nejaký formálny systém schvaľovania viacerými administrátormi,“ dodal T. Bella.