Prvá tlačovka megakoncernu Google na Slovensku: Deväť miest bude na Streetview

Používatelia z celého sveta si v budúcom roku budú môcť prezrieť slovenské mestá aj pomocou služby Streetview, ktorá je súčasťou Google Maps. Medzi 23 krajín sveta, kde už služba funguje, sa pripája aj Slovensko. Internetová spoločnosť predstavila projekt na svojej prvej tlačovke v Bratislave.

Streetview sú panoramatické obrázky nasnímané na úrovni ulice, pomocou ktorých sa dá určité miesto krok za krokom prezerať v takzvaných bublinách. Každá bublina poskytuje 360-stupnový prehľad o okolí. Používatelia si tak môžu pozrieť plánovanú destináciu už vopred na počítači.

Od budúceho týždňa sa po uliciach Bratislavy, Trnavy, Trenčína, Prievidze, Žiliny, Banskej Bystrice, Popradu, Prešove a Košíc rozbehne nešpecifikovaný počet takzvaných Streetview cars, ktoré nasnímajú na špeciálne kamery všetky verejne prístupné ulice a ďalšie najmä turisticky atraktívne miesta ako napríklad parky či námestia. Google okrem osobných áut používa aj trojkolesové skútre, ktoré sa jednoduchšie dostanú na nedostupnejšie miesta. Tie zatiaľ na Slovensko neprídu.

Služba samotná bude k dispozícií až behom budúceho roka. Ide o technicky aj časovo náročný projekt. Fotografovanie bude prebiehať niekoľko mesiacov, podľa poveternostných podmienok. V daždi, hmle alebo v zhoršených svetelných podmienkach je snímanie pozastavené. Ďalšie tri až štyri mesiace sa fotografie upravujú.

Prvá tlačovka megakoncernu Google na Slovensku: Deväť miest bude na Streetview

Spájajú sa do spomínaných fotobublín. Google okrem toho upravuje fotografie tak, aby zachoval aspekt súkromia náhodne odfotených ľudí. Pomocou špeciálneho algoritmu sa tváre osôb a štátne poznávacie značky na každom zábere rozmazávajú. Dodatočne po spustení služby je stále možné akýkoľvek obrázok nahlásiť ako nežiaduci. Služba Streetview na seba upútala po spustení negatívnu pozornosť práve tým, že na viacerých záberoch sa objavili ľudia v chúlostivých pozíciách.

Produktový manažér Google Zürich Jaroslav Bengl uistil, že požiadavky na stiahnutie sú väčšinou spracované do 24 hodín a objekt na fotografii je rozmazaný alebo celá fotografia sa odstráni. Dodal tiež, že po minuloročnom spustení služby v Českej republike zaznamenali len veľmi málo takýchto žiadostí. Používatelia v mailoch naopak žiadali, aby ich tváre ostali na Streetview neupravené.

Biznis model zatiaľ Google nechce komentovať. Podľa J. Bengla je primárnou úlohou dokončiť pokrytie daných miest na Slovensku. O komerčnom využití sa bude môcť diskutovať až potom. Služba Streetview je, samozrejme, bezplatná. Zatiaľ neobsahuje ani špeciálne reklamné formáty.

Google ju poskytuje aj tretím stranám. Weboví a softvéroví vývojári ju môžu zakomponovať do svojich projektov bez obmedzení. Praktické to je napríklad pre realitné agentúry, ktorých ponúkanú nehnuteľnosť a okolie si bude môcť klient priamo z ich stránky pozrieť na panoramatických fotografiách Streetview.

Veľký význam má táto služba aj pre turistický ruch. Svetlana Gavorová, generálna riaditeľka Slovenskej agentúry pre cestovný ruch, hovorí, že technológiu vítajú na Slovensku aj preto, lebo prostredníctvom nej môžu zahraniční návštevníci získať inspiráciu k návšteve krajiny a zároveň si ju kvalitnejšie naplánovať. „Služba tiež vytvorí široké možnosti pre ďalšie využitie súkromnými aj štátnymi subjektmi“, dodáva.

Streetview je prepojené aj s ďalšími produktmi Google, napríklad Picasa. Používatelia môžu zverejniť svoje fotografie, ktoré sú potom zakomponované do Streetview. Fotografie sa dajú do Google máp umiesťovať aj mimo dostupnosti novej služby. Podľa ich kvantity sa v budúcnosti bude zohľadňovať rozšírenie Streetview aj do ďalších miest. Od budúceho roku budú panoramatické fotografie slovenských miest zakomponované aj do navigácie, ktorú vyvinul Google pre mobilné zariadenia s operačným systémom Android.

Google s detailnými panoramatickými zábermi slovenských miest neprichádza ako prvý. Šesť slovenských miest už má zmapovaných stránka Norc.sk, za ktorou je rumunská eXtreme Soft Group S.R., špecializovaná práve na "street-level imaging" v krajinách strednej a východnej Európy.