Spoločnosť podľa svojich slov podporovala rozumnú politickú inzerciu, ktorá bola v súlade s miestnou legislatívou. Google tak reagoval na nedeľňajšie vyhlásenie ruskej Federálnej služby pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií.

Tá Google a Facebook obvinila, že porušili zákon, ktorý zakazuje zverejňovanie politickej reklamy počas hlasovania.

„Takéto konanie môže byť považované za zasahovanie do zvrchovaných záležitostí Ruska a za marenie demokratických volieb,“ uviedol Roskomnadzor.

Google vo svojom vyhlásení odmietol prezradiť, či politickú reklamu v danom období zverejňoval, alebo nie. Vo viacerých oblastiach Ruska sa v nedeľu konali voľby do miestnych a regionálnych zastupiteľstiev.

Najviac sledované sú voľby do Moskovskej mestskej dumy, pre ktoré prebehla počas leta v Moskve vlna masových opozičných protestov. Ich účastníci demonštrovali proti vylúčeniu viacerých opozičných kandidátov z účasti na voľbách.

Viacerí ruskí predstavitelia tvrdili, že za moskovskými demonštrantami stoja zahraničné mocnosti. Roskomnadzor ešte pred nedeľňajšími voľbami požiadal Facebook a Google, aby počas celého víkendu zamedzili publikovaniu politickej reklamy na svojich platformách.