„Na Facebooku by ste mali vedieť, kadiaľ smeruje červená čiara oddeľujúca to, čo už nie je v poriadku,“ vyhlásila viceprezidentka firmy Monika Bickert. Spoločnosť je častým terčom kritiky zahraničných vlád a organizácií chrániacich ľudské práva, že nedostatočne zamedzuje prejavom nenávisti a nebráni tomu, aby sociálnu sieť zneužívali teroristi a páchatelia sektárskeho násilia.
Okrem popisu nežiaducich informácií nové opatrenie zároveň prvýkrát umožňuje používateľom, aby proti odstráneniu nežiaduceho obsahu protestovali a žiadali o preskúmanie. Doteraz sa táto možnosť vzťahovala väčšinou len na likvidáciu celých účtov.
Ak bude odobraná fotka, video či konkrétny príspevok, na profile používateľa sa objaví tlačidlo so žiadosťou o preskúmanie. Facebook potom daný obsah preskúma do 24 hodín. V prípade chyby bude potom odobratý obsah obnovený a osoba, ktorá to nahlásila, na to bude upozornená.
M. Bickert agentúre Reuters povedala, že firma pravidlá pre odoberanie závadného obsahu priebežne mení, okrem iného aj vďaka odporúčaniam viac než stovky expertných organizácií z oblasti boja s terorizmom, zneužívania detí a ďalších. O zmenách príslušné orgány Facebooku diskutujú každé dva týždne, dodala.
„Cenzori“ Facebooku operujú podľa agentúry AP v 40 jazykoch, problematický obsah, na ktorý sú upozornení, by mali väčšinou odstrániť do 24 hodín, aj keď formálny časový limit firma nemá.
Precízna verzia interných pravidiel Facebooku má podľa agentúry AP asi 27 strán a týka sa širokého súboru výrazov a obrázkov, ktoré sociálna sieť vyraďuje. Každá kategória tiež obsahuje detailný komentár. Medzi zakázaný obsah napríklad patrí obťažovanie a šikanovanie, informácie získané od hackerov, distribúcia drog, predaj strelných zbraní alebo návody k samovraždám.
Podľa odborníka na sociálne siete Daniela Dočekala urobil Facebook krok správnym smerom, hoci nielen zásadne neskoro, ale tiež len ako snahu zmierniť následky aféry s Cambridge Analytica.
„Bolo by skvelé, ak by toto konečne malo priniesť transparentnosť pri mazaní, ale skutočnosť je tá, že Facebook stále nebude schopný zvládať miestne reálie a špecifiká, v mnohých prípadoch ani cudzojazyčný obsah. Bohužiaľ to neprinesie ani zlepšenie v boji s nenávisťou, fake news, extrémizmom, harašením, trolmi a záplavou ruských botov. Dlhodobo v tomto Facebook zlyháva a nahlasovanie zásadne škodlivého obsahu vyžaduje aj týždne opakovaného nahlasovania, než dôjde k zásahu,“ povedal D. Dočekal.
Pravidlá Facebooku neobsahujú procedúry, s využitím ktorých môžu vlády požadovať odstránenie obsahu, ktorý podľa nich porušuje zákony ich krajiny. V takýchto prípadoch spoločnosť požaduje formálnu písomnú žiadosť, ktorú posúdia firemní právnici.
Obsah povolený firemnými pravidlami Facebooku, ale neprípustný podľa zákonov danej krajiny, môže byť zablokovaný pre túto krajinu, nie však globálne, povedala agentúre Reuters M. Bickert.