Na darknete a kanáloch sociálnej siete Telegram sa začala predávať databáza občanov Ruskej federácie, ktorí si údajne kúpili falošné očkovacie certifikáty a výsledky PCR testov, napísal v piatok ruský denník Kommersant.

Jeho novinári kontaktovali jedného z predajcov, ktorý im ponúkol databázu pozostávajúcu z tisíc riadkov. Za 120 dolárov (104 eur) by tak získali údaje z pasov, osobné číslo poistky sociálneho zabezpečenia, telefónne číslo i miesto bydliska, ako aj informácie o dátume prijatia certifikátu.

Osobné údaje za pol eura

Jevgenij Antipov, programátor a majiteľ kanálu Glaz boga na sieti Telegram, pre Kommersant uviedol, že najväčšia databáza, ktorú zaznamenal, obsahuje osobné údaje viac ako 500 000 ľudí vrátane informácií o povinnom zdravotnom poistení.

Údaje o jednej osobe sa podľa Antipova predávajú po 30 až 40 rubľov (0,37-0,49 eura). Ponúkané dáta zatiaľ pochádzajú len z Moskovskej oblasti.

Kúpa falošného potvrdenia je trestným činom

Podľa Antipova sa informácie o občanoch zhromažďovali vo firmách, ktoré ponúkali falošné certifikáty o očkovaní a testovaní. Webové stránky, na ktorých sa predávajú falošné certifikáty, sa objavujú takmer každý deň a „nie je prekvapujúce, že sa podvodníci snažia zarobiť peniaze predajom údajov svojich klientov," uviedol Ašot Oganesjan, zakladateľ služby DLBI na sledovanie úniku údajov a darknetu. Údaje sa podľa odborníka dajú použiť aj na vydieranie kupujúcich.

Kúpa falošného potvrdenia o očkovaní je v Rusku trestným činom, za ktorého spáchanie hrozí trest odňatia slobody až na jeden rok.

Ilustračný obrázok - zbrane na darknete
Neprehliadnite

Razia Europolu na darknete: drogy, zbrane, 150 zadržaných