Spoločnosť Seven West Media uzavrela licenčnú zmluvu s americkou internetovou firmou Google. Stala sa tak prvým významným mediálnym podnikom v Austrálii, ktorý má zmluvne ošetrené, že mu Google bude platiť za využívanie mediálneho obsahu na internete. Informovala o tom dnes agentúra Reuters. Dohoda prichádza v čase, keď sa austrálska vláda chystá firmy ako Google zákonom donútiť, aby mediálnym podnikom za ich obsah platili.

Seven West oznámila, že bude dodávať mediálny obsah platforme News Showcase, čo je produkt Googlu pre licencovanie spravodajstvo. Podrobnosti ale neuviedla. Seven West vlastní televíznu sieť, ktorá šíri signál zadarmo, a tiež najväčšie noviny vychádzajúce v oblasti Perthu.

google
Neprehliadnite

Austrália by mohla Google donútiť platiť médiám už budúci týždeň

Konkurenčné mediálne firmy News Corp a Nine Entertainment Co Holdings sa tiež snažili s Googlom dohodnúť, avšak bez úspechu. Namiesto toho podporili zákony, kde vláda stanovila výšku poplatkov, ktoré veľké internetové firmy musia hradiť mediálnym firmám, ak sa s nimi nedokážu dohodnúť. Návrh týchto zákonov by sa mal schvaľovať tento týždeň.

Na platbách za svoj obsah, ktorý sa objaví na novej platforme Googlu, sa v Austrálii zatiaľ dohodli len špeciálni on-line vydavatelia a jedny regionálne noviny. Platforma Google News Showcase v krajine začala fungovať ešte len tento mesiac. Mimo Austrálie má podobnú dohodu s Googlom napríklad agentúra Reuters.

„Rokovania s Googlom uznávajú hodnotu kvality a pôvodnej novinárčiny po celej krajine, najmä v regiónoch," uviedol šéf Seven West Kerry Stokes. Výkonná riaditeľka Googlu pre Austráliu a Nový Zéland Melanie Silvaová povedala, že Google je „pyšný na to, že podporí pôvodnú, dôveryhodnú a kvalitnú žurnalistiku" tým, že obsah spoločnosti Seven West Media bude na jeho platforme.

Noviny
Neprehliadnite

Podľa vzoru Austrálie chce už aj EÚ, aby sociálne médiá platili za zdieľaný obsah

V januári pritom Silvaová v austrálskom parlamente tvrdila, že ak bude schválený zákon, ktorý internetové firmy donúti platiť za využívanie mediálneho obsahu, Google svoj vyhľadávač v Austrálii vypne. Zástupca Googlu odmietol odpovedať na otázku, aký vplyv na to teraz má zmluva s firmou Seven West. Hovorca Seven West agentúre Reuters povedal, že firma zavedenie nového zákona stále podporuje.

Niekoľko hodín predtým, než Seven West oznámila dohodu s Googlom, minister financií Josh Frydenberg vyhlásil, že so zavedením nového zákona stále počíta. „Myslím, že sme veľmi blízko významným komerčným dohodám. A práve to zmení aj naši mediálne scénu," dodal však austrálsky minister. Návrh tohto zákona predpokladá, že vláda len určí vyjednávača, ktorý stanovuje poplatky, ak sa daná mediálna firma a Google medzi sebou nedohodnú súkromne.

Nový zákon by z Austrálie urobil prvú krajinu sveta, ktorá Google a ďalšie veľké internetové firmy donúti platiť za spravodajský obsah. Na rámcovej zmluve o autorských právach a na podmienkach, za ktorých bude platiť spravodajským spoločnostiam za on-line obsah sa Google v januári dohodol aj s lobistickú organizáciou francúzskych vydavateľov.